В парламента влизат още центристката партия "То Потами" ("Реката"), крайнодясната "Златна зора", Комунистическата партия на Гърция, ПАСОК и дясноцентристката партия "Независими гърци". Движението на демократите социалисти на бившия премиер Георгиос Папандреу е на ръба, но може да остане извън парламента.
Скъсване с политиката на икономии и ново начало, прокламира пред ликуващите привърженици на СИРИЗА пред централата на партията в Атина лидерът Алексис Ципрас, който вероятно ще бъде следващият премиер на Гърция.
"Гърция обърна страницата, Гърция изоставя катастрофичните икономии, изоставя страха и автокрацията, оставя назад петте години на унижение и болка", заяви лидерът на СИРИЗА.
"Нашата победа е победа и за всички европейци, които се борят срещу политиките на икономии, разрушаващи общото ни европейско бъдеще", допълни той.
40-годишният Ципрас ще стане един от най-младите премиери в Европа и първият ръководител на правителство в еврозоната, който официално се отказва от досегашните политики на бюджетни съкращения в ЕС. Той вече обеща да предоговори условията по споразумението с международните кредитори и да преговаря за нови условия за отписване на още гръцки дълг.
"Днес няма победители и загубили, днес гръцкият елит и олигарсите бяха победени", каза Ципрас.
"Имаме пред нас огромна възможност за ново начало между Гърция и Европа, за нови политика и лидерство, основани на взаимното доверие, уважението, солидарността и отговорността", допълни лидерът на СИРИЗА.
Междувременно досегашният премиер Андонис Самарас призна поражението на своята партия НД на вота.
"Гръцките граждани казаха своята дума и ние уважаваме тяхното решение. Аз имам чиста съвест. Поех страната на ръба на катастрофа, трябваше да се справям с горещи въглени. Повечето хора ни предричаха, че няма да успеем, но ние успяхме и предотвратихме най-лошото", каза Самарас.
Самарас предупреди Ципрас да не излага на риск крехкото икономическо възстановяване на Гърция и обеща неговата партия да продължи да играе решаваща роля като гарант за европейското бъдеще на страната.
Ципрас от своя страна иска да договори с "тройката" кредитори отписване на голяма част от 320-милиардния гръцки дълг, който представлява 175% от БВП, както и да отмени голяма част от рестриктивните мерки - да вдигне минималната заплата, да подпомогне бедните семейства при плащане на задълженията за електричество, да намали имотните данъци и да обърне тенденцията на рязане на пенсии и заплати в държавния сектор.