Новини
Спорт
Справочник
Обяви
Вход
close




ЗАРЕЖДАНЕ...
Начало
Анализи
Варна
Спортни
Регионални
България
Международни
Любопитно
Галерии
Личности
RSS
Всички
Бизнес
Други
Институции
Криминални
Общество
Силни земетресения разтърсиха Камчатка
Автор: Екип Varna24.bg 19:19 / 04.04.2023Коментари (0)991
©
Силни земетресения разтърсиха региона на Камчатка, Русия, предава за "Фокус" Румяна Главчева, експерт-сеизмолог, дописен член на БАНИ, дългогодишен ръководител на секция "Сеизмология" в Геофизичен институт (дн. НИГГГ-БАН).

Камчатка се намира в регион, където се събират три литосферни плочи – Северо-Американска, Тихоокеанска и Евразийска. Това обуславя висок риск от възникване на силни земетресения. От началото на миналата година край югоизточна Камчатка са локализирани 18 земетресения в магнитуден интервал 3.8-5.4, от твърде слаби до умерени по сила. Преобладаващо епицентрите им са в акваторията на изток и едва пет от тях са усетени от местните жители. Поради тектонската обстановка – субдукция на океанската кора под континенталната от запад – повечето земетресения се случват по континенталния склон, на дълбочини от 40-50 до 140 километра под морско ниво.

В понеделник Единната геофизична служба на Руската академия на науките съобщи за силно земетресение в Далечния изток. Събитието е локализирано от регистрации на 73 станции и е с вълнов магнитуд 6.4; Камчатският филиал на Геофизичния институт на РАН определя магнитудна стойност 6.6; в каталога на Европейския център срещаме динамичен магнитуд 6.5.

Епицентърът на земетресението, станало в 15:06:55 местно време на дълбочина около 100 километра (км), е на източното крайбрежие на Камчатка в района на Авачинския залив. Локализацията на събитието от Евро-Средиземноморския център е въз основа на повече от 900 регистрации, добре обхващащи излъчвателя, което я прави с висока точност. Шест от регистра-циите са от български сеизмични станции; решението определя разстояние от България до земетръсното огнище на около 8600 км. Голямата дълбочина на източника не предполага образуване на цунамни вълни; така и предупреждение не е оповестено.

Земетресението е усетено и вътре в домове и офиси, и на открито по улиците. По предварителна информация пострадали и разрушения няма. Сведения на очевидци свидетелстват за наличие на паднали предмети, самоволно движение на мебели и напуквания във вътрешността на сгради. При обследване на сградния фонд след земетресението са установени несъществени пукнатини в големи помещения на училища и спортни зали. Засега няма сигнали за големи щети по сградите. Огледите продължават, като особено внимание се обръща на състоянието на сгради без антисеизмични мерки във Вилючинск (21 748 ж./ 2015г.), разположен на брега на Авачинския залив на 25 км югозападно от Петропавловск Камчатски, в Петропавловск Камчатски (181 216 ж./ 2018 г.) – един от най-старите далекоизточни градове, пристанище на същия тихоокеански Авачински залив, в Елизово (36 240/ 2021г), разположен на река Авачи на около 35 км западно от Петропавловск Камчатски.

Ето каква е картината в Петропавловск Камчатски: “под краката земята наподобяваше вълна", “подът под краката, а после и земята просто подскачаха", “на улицата земята се изплъзваше изпод краката ми"; “мостът се залюля"; “побягнахме на улицата", “силно тряскаха стъкла"; “попадаха вещи от рафтове и витрини"; “шкафове и хладилник се изместиха", “на места попада мазилка", “в сутерена мазилката изпада". Ефектите, обрисувани от преживели труса, съответстват на интензивност между VI и VII степен.

Граждани на Вилючинск отбелязват “силно", “страшно", много побягнали навън; в този град, намиращ се в епицентъра – вертикално въздействие! – интензитетът на сътресението надминава V степен. В Елизово, на около 35 км северозападно от епицентъра, окачествяването на въздействието като “много силно и продължително" дава представа поне за V степен. Земетресението е усетено слабо и в Северно-Курилск на 290 км южно и едва в Уст-Камчатск на повече от 450 км север-североизточно от епицентъра.

Камчатският филиал на Геофизичния институт е регистрирал 8 следващи труса с магнитуд между 3.6 и 4.6 от същото среднодълбоко огнище. Част от тях са усетени, макар слабо, от населението в епицентралния район.

В района на вчерашното събитие отдавна не са ставали силни земетресения. "Вероятността за силни земетресения в и около Камчатка е достатъчно висока", казва директорът на Института по теория на земетръсно прогнозиране на РАН Пьотър Шебалин. И продължава: “За съжаление, не са известни предвестници на подобни инциденти /за активиране на земетръсни източници на такава дълбочина/. Трябва да бъдем нашрек!".








Зареждане! Моля, изчакайте ...

Все още няма коментари към статията. Бъди първият, който ще напише коментар!
ИЗПРАТИ НОВИНА
Актуални теми
Поскъпване на хранителните продукти
Риск от чума по дребните преживни животни
Зима 2024/2025 г.
Коледно-новогодишни празници 2024/2025
ТВ и шоу сезон 2024/2025 г.
назад 1 2 3 4 5 напред
Абонамент
Абонирайте се за mail бюлетина ни !
Абонирайте се за нашия e-mail и ще получавате на личната си поща информация за случващото се в Варна и региона.
e-mail:
Анкета
Как се справя Община Варна с овладяването на последиците от проливните дъждове?
Много добре
Добре, но можеше и по-добре
Не се справи
Пълна трагедия

РАЗДЕЛИ:
Новини
Спорт
Справочник
Обяви
Потребители
ГРАДОВЕ:
Пловдив
Варна
Бургас
Русе
Благоевград
ЗА НАС:

За контакти:

тел.: 0888 53 26 24

novini@varna24.bg

За реклама:

тел.: 0887 45 24 24

office@mg24.bg

Екип
Правила
Статистика: