В сряда (15 януари) президентът на България (
Румен Радев) възложи на основната дясноцентристка партия да състави правителство, почти три месеца след като изборите доведоха до силно фрагментиран парламент, пишат световните агенции като
Associated Press,
Reuters, AFP, Xinhua и редица други.Всуички те подчертават, че страната се нуждае от редовно правителство, за да продължи пътя си към еврозоната.
Партия ГЕРБ спечели 69 места на вота на 27 октомври за 240-членния законодателен орган - най-много от всички партии, но далеч не и мнозинство, за да управлява сама.
Кандидатът за министър-председател
Росен Желязков, бивш председател на Народното събрание, представи списък с предложените министри за коалиционно правителство на малцинството и поиска от президента
Румен Радев да го изпрати за одобрение в парламента.
Партията избра Желязков за министър-председател на новото правителство вместо лидера си
Бойко Борисов, който ръководеше три правителства между 2009 г. и 2021 г., когато третият му кабинет подаде оставка след големи антикорупционни протести.
Желязков, 56-годишен юрист, заяви, че кабинетът му ще работи за усвояване на средства от Европейския съюз, за по-добро управление и функциониране на държавните институции. България, която е член на ЕС и е подала молба за присъединяване към еврозоната, се нуждае от стабилно правителство, което да укроти инфлацията и да гарантира притока на средства от ЕС.
Желязков заяви, че партията му е направила "необходимите компромиси“, като същевременно признава идеологическите различия с двамата младши партньори в нелеката коалиция - "проруската Социалистическа партия" (БСП-Обединена левица") и "популистката група на "Има такъв народ", пише АР.
Предложената коалиция има 107 от 240-те места в парламента, но етническата турска партия "Демокрация, права и свободи“ с 19 депутати обеща да подкрепи правителството при гласуването, което се очаква в четвъртък (16 януари).
"Балканската страна се нуждае от период на политическа стабилност, за да се ускори притокът на средства от ЕС към скърцащата ѝ инфраструктура и да се тласне към приемането на еврото", допълват от
Reuters.