Астрономите отдавна са на мнение, че астероидният пояс постепенно се разрушава поради сблъсъци, но такава "челна" колизия не е била наблюдаван досега.
"Ако нашата интерпретация е вярна, два неизвестни досега малки астероида са се ударили, пораждайки дъжд от отломки, който се е проточил от мястото на сблъсъка и под формата на опашка под влиянието на слънчевите частици" - каза ръководещият изследването на явлението Дейвид Джуит от Университета на Калифорния в Лас Вегас.
Първоначално астрономите сметнали, че виждат рядък случай на комета, която се движи по орбита в астероидния пояс. Снимките от "Хъбъл" опровергаха това, разкривайки неестествените за комета Х-образни подобни на пламък образувания, излизащи от ядрото на наблюдавания обект. Според Джуит те са съставени от прах и дребни песъчинки. Някои са отклонени от натиска на слънчевата радиация и са образували дългите, прави прашни линии. Диаметърът на наблюдаваното ядро на сблъсъка е около 140 метра.
Астероидните сблъсъци стават много бързо, със скорост над 17 000 километра в час, или около 5 пъти повече от скоростта на куршума на пушка.
Източник: Ekipnews