© | Данъчните власти на САЩ изплатили през финансовата 2011 г. почти млрд. на крадци на самоличност, които подавали фалшиви молби за връщане на надвзети данъци, предаде АП.В чужбина най-много пари били пратени на измамници в Канада, следвани от България, Ирландия, Китай и Литва .
България обаче води листата по брой молби за връщане на надвзети данъци - 701, след кражба на самоличност. Литва пък е уникална с това, че от 676 молби 655 са от един и същи адрес в град Каунас. В Китай пък от 443 от един адрес в Шанхай са 343.
В САЩ също се подвизават крадци на самоличност. На такива с адреси в Маями, щата Флорида, са възстановени над 7 млн.
Американските данъчни власти са подобрили уменията си да откриват крадци на самоличност, но пък измамниците стават все по-агресивни, се посочва в доклада на главния инспектор на финансовата администрация. Спрени са опити за връщане на млрд., на крадци на самоличност, докато година по-рано сумата е била млрд. Въпреки това на измамници са платени ,6 млрд., но това е с ,6 млрд. по-малко отколкото през финансовата 2010 г.
Крадците на самоличност използват данните на лица, които не трябва да подават данъчни декларации, като непълнолетни, много възрастни и дори починали хора. Друг метод е да попълват молби до данъчните за възстановяване, преди реалният собственик на идентификационния номер да го е направил.
Друг доклад посочва, че въпреки усилията на властите към юни тази година, докогато е кампанията за плащане на данъци, са установени 1,6 млн. случаи на кражба на самоличност, докато през 2012-а те са били 1,2 млн.. Повечето засегнати нямат представа, че са потърпевши, докато не отидат в данъчното, и разберат, че идентификационният им номер вече е използван. |