Тончо Краевски: Великобритания разби мит с Брекзит
Излизането на Великобритания от Европейския съюз е прекрасен пример как едно общество изразходва ужасно много енергия, за да реши един проблем, след което го затваря за десетилетия наред. Това коментира в предаването "България, Европа и светът на фокус" на Радио "Фокус" политологът Тончо Краевски.
По думите му според социологията, въпросът за Европа е последен в дневния ред на Обединеното кралство: "Макар че обществото се беше разделило много сериозно заради Брекзит и одисеята продължи от началото на кампанията за референдума през 2015-2016 до 2019-2020 г., когато най-накрая се реализира с триста зора и смяна на няколко правителства, и избори успяха да осигурят излизането", коментира Краевски.
Политологът е на мнение, че след Брекзит се е разбила илюзията на хората, че те ще заживеят национално суверен живот след това, в който всяка седмица ще бъдат преизпълнени с национална гордост и патриотизъм.
"Нищо такова не се случва, защото както и с икономиката, така и с политиката има много други причини за недоимъка и за оскъдицата по отношение на националното самочувствие на една страна. Във всеки случай те не бива и да са чак толкова разочаровани, защото те получиха това, което мнозинството от тях искат. Мнозинството от тях не са искали никога да променят валутата си. Т.е. дори голяма част от хората, които гласуваха да останат в Европейския съюз, искаха да останат, имайки предвид сделката, която Камерън беше постигнал за валутата например", отбеляза Тончо Краевски.
Според него най-ясният симптом е, че Брекзит е преодоляна и минала история: Преживявана напълно, защото самият министър-председател, който назначи референдума (бел. ред Дейвид Камерън), който го загуби и пое политическа отговорност за него – специално заради това си продаде оставката, се завърна в кабинета като външен министър, т.е. като едни от най-високопоставените министри в кабинета, и в момента преговаря дали Великобритания ще признае Палестинската държава и т.н.", обърна внимание Краевски.