Тръмп иска от Върховния съд на САЩ да спре забраната на TikTok
Новоизбраният президент на САЩ Доналд Тръмп призова Върховния съд да направи пауза на спорната забрана на TikTok, която трябва да влезе в сила следващия месец, като заявява пред съдиите в юридическо заявление, че отлагането ще позволи на администрацията му да "търси решение чрез преговори", предава CNN.
Искането на Тръмп за отлагане на прилагането на забраната го поставя в противоречие с администрацията на действащия президент Джо Байдън, която защити закона в собствено изложение, предупреждавайки за "сериозни" опасения за националната сигурност, свързани с продължаването на дейността на TikTok в САЩ.
В едно от най-значимите висящи дела пред Върховния съд съдиите трябва да преценят дали забраната на TikTok, одобрена от Конгреса през април, нарушава Първата поправка към Конституцията на Съединените американски щати.
(Конгресът на САЩ няма да прави закон относно утвърждаване на религия, или на нейното свободно упражняване или ограничаваме свободата на словото, или на пресата или правото на хората мирно да се събират, и да подават петиция пред правителството за поправяне на неправди).
Съдът вече е насрочил два часа за устни прения по делото за 10 януари.
Съдът е бил залят с около две дузини кратки съобщения от групи и длъжностни лица, които са застанали от двете страни на този въпрос.
Тръмп формално не е страна по делото - той е подал справка "приятел на съда", както и няколко външни групи, членове на Конгреса и други, които искат да предложат своята гледна точка.
Но като се има предвид, че забраната трябва да влезе в сила на 19 януари, ден преди встъпването му в длъжност, позицията на Тръмп може да има значителна тежест пред съдиите.
Тръмп иска преговори
В краткото си изявление Тръмп технически не заема никаква позиция по основните въпроси, свързани с Първата поправка, поставени от делото, но призовава съда да отложи датата на влизане в сила на 19 януари, за да може администрацията му да потърси начин да разреши въпроса без забрана.
Тръмп предлага на съда да отложи датата на влизане в сила на забраната, "за да даде възможност на бъдещата му администрация да търси решение чрез преговори, което би могло да предотврати спирането на TikTok в цялата страна, като по този начин се запазят правата по Първата поправка на десетки милиони американци, като същевременно се решат и проблемите на правителството, свързани с националната сигурност".
Бъдещият президент е изпращал смесени сигнали в миналото относно възгледите си за TikTok, но съвсем наскоро обеща да "спаси" платформата. По-рано този месец Тръмп се срещна с главния изпълнителен директор на TikTok Шоу Чу.
Чу също така е разговарял с Тръмп, след като бъдещият президент е поискал от Върховния съд да спре забраната, съобщават двама души, запознати с въпроса, пред американската медия.
Конгресът прие забраната с двупартийна подкрепа в отговор на дългогодишните опасения, че китайската компания майка на TikTok представлява риск за националната сигурност, тъй като, както администрацията на Байдън предупреди в собственото си резюме, тя може както да събира данни за потребителите, така и да манипулира съдържанието, което тези потребители виждат.
Законът позволява на приложението да продължи да работи в САЩ, ако се освободи от китайската собственост. Законът дава на действащия президент широки правомощия да решава дали компанията се е отделила адекватно от собствениците си.