Досега тези земетресения са предимно слаби и щетите от тях са малки - напукана мазилка, паднали тухли и скъсани нерви. Сеизмолозите обаче предупреждават, че трусовете могат значително да засилят риска от по-големи и по-опасни земетресения.
Потенциалът за предизвикани от човека земетресения "е важно и основателно притеснение, което трябва да се вземе много насериозно от законодателите и индустрията" - каза Джейсън Бордоф от Центъра за глобална енергийна политика в Колумбийския университет. Според него рискът може да бъде намален, като операциите бъдат контролирани по-строго и като бъдат наложени по-строги стандарти. Важно е също отпадъчната вода от сондажите да бъде рециклирана, а не инжектирана под земята.
Вчера Американският геоложки институт издаде първите подробни карти, идентифициращи над 10 района в централните и източни части на САЩ, разтървани от земетресения, които според специалистите са предизвикани от сондиране. Свързаният с тях доклад твърди, че предизвиканите от човека земетресения се увеличават.
Учените обясняват увеличаването на земетресенията главно с инжектирането на отпадъчната вода под земята, което може да активира спящи разломи. Само няколко труса са свързани с фракинга, при който по-големи количества вода, пясък и химикали се впръскват в скални формации.
От 2009 г. земетресенията рязко се увеличиха в стабилни дотогава райони в САЩ, като Алабама, Арканзас, Колорадо, Канзас, Ню Мексико, Охайо, Оклахома и Тексас.
Източник: Дарик