Учени: Защитните стени около реакторите предотвратиха ядрена катастрофа в Япония

Автор: Екип Varna24.bg
Коментари (3)
15:24 / 14.03.2011
954
Докато системата от защитни стени около реакторите в ядрената централа "Фукушима 1" са здрави, няма опасност от изтичане на радиация. Това потвърди за агенция Ройтерс ядрен физик от университета в Сан Диего. Според Мери Дженекс няма база за сравнение между чернобилския инцидент и експлозиите в централата "Фукушима 1".

Ключова роля за предотвратяването на ядрена катастрофа в Япония изигра системата от защитни стени около реакторите, останали без охлаждане. Дори да започне безконтролно топене на активната част, докато стените издържат, няма опасност от изхвърлянето на потенциално опасно количество радиоактивни материали във въздуха, твърди ядреният физик Мери Дженекс от американския университет в Сан Диего.

"Всичко, което виждам досега, показва, че структурата за задържане на случващото се в реакторите върши точно тази работа, за която е създадена. Тя задържа радиацията вътре, което е добра новина. Случващото се не е като в Чернобил. През 1986 г. инцидентът в бившия Съветски съюз стана, защото нямаше външна обвивка и когато реакторът гръмна, всичко беше изхвърлено моментално в атмосферата" - обясни тя пред агенция Ройтерс.

Част от горивните пръти в два от реакторите на "Фукушима 1" са останали оголени и затова е критично важно изливането на вода, макар и морска. Това е крайна мярка, защото след преминаването на кризата те няма да може да бъдат използвани отново за производство на енергия, макар че ядрената реакция в тях ще продължи. Истинският сигнал за тревога ще е изхвърлянето на плутоний от реактор №3, защото той е единственият, използващ това гориво. Това би било признак, че се е разрушила стоманената обвивка и е в ход разтапяне на ядрото.

За останалите два проблемни реактора тревожният знак би било изхвърлянето на уран 235 или цезий. Допълнителен сигнал, че ситуацията се влошава, би било нареждане за пълна евакуация на територията на централата, както и на трасето на евентуалното радиоактивно замърсяване след експлозия, твърдят експертите.

Източник: Ekip News

Виж коментарите (3)

Още по темата (98):
08.04.2016 100 пъти над допустимата радиация отчетоха в АЕЦ "Фукушима-1"
27.02.2014 Поредна авария в АЕЦ "Фукушима"
05.08.2013 Ново изтичане на пара в АЕЦ "Фукушима 1"
06.04.2013 120 тона радиоактивна вода изтекоха от АЕЦ "Фукушима-1"
14.03.2012 Силно земетресение в Япония
17.12.2011 АЕЦ "Фукушима" върви към стабилизиране
Още новини от Международни новини:
Плитко земетресение от 4,1 по Рихтер разтърси Сицилия
Стартира глобална информационна кампания за горите
Опозицията в РСМ, която започна скандала със знамената, призова з...
Съдът остави в ареста молдовеца, задържан за трафик на мигранти
Бойко Борисов: ДАНС трябва бързо да обяснят какво се е случило в ...
МВнР за скандала със Северна Македония: Отказваме да влизаме в по...


Виж още:


За връзка с нас:
тел.: 0700 45 024
novini@varna24.bg

Екип

©2006 - 2019 Медия груп 24 ООД.
Varna24.bg mobile - Всички права запазени. С всяко отваряне на страница от Varna24.bg, се съгласявате с Общите условия за ползване на сайта и политика за поверителност на личните данни (обновени).