Учени създадоха дигитален близнак на Земята
Учени създадоха дигитален близнак на Земята, за да симулират различни климатични условия. Тази новина коментира футурологът доц. д-р Мариана Тодорова в предаването "Сценарий от бъдещето“ на Радио "Фокус“ с водещ Ива Дойчинова.
Експериментът на Европейската космическа агенция позволява симулиране на различни сценарий, свързани с климатични промени и катаклизми и предотвратяване или ограничаване на последствията от тях. "В момента изследователите са го приложили спрямо водния цикъл – изпаренията, кондензацията и валежите. Очаква се постепенно да бъдат вкарвани все повече компоненти – океански течения, температурни амплитуди, което може да позволи по-ранно прогнозиране на аномалиите. Заради отслабването на океанските течения се проявяват климатични аномалии. Заради затоплянето сме свидетели на климатични феномени за географски ширини, като торнадо, смерч, обилни валежи, предизвикващи бедствия“, обясни доц. Тодорова.
Благодарение на изкуствения интелект учените могат да създадат глобален климатичен модел и да наблюдават множество явления – засушаване, изпарения, течения. "Например какво може да стане, ако температурата в Испания се покачи с 1 градус. Изкуственият интелект вече разполага с достатъчно данни да предвиди резултатите. При всяка смяна на параметъра има различен резултат и това дава възможност да се прогнозира и превантират последствия“, допълни Мариана Тодорова.