Урсула фон дер Лайен: Газопроводът Гърция-България "означава свобода"
Председателят на Европейската комисия пътува в събота до България за откриването на връзката за природен газ между страната и Гърция, като подчерта решимостта на ЕС да спре да разчита на руския внос на енергия, пише Associated Press.
Говорейки на церемония в София, председателят на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен приветства тръбопровода като важен принос за ограничаване на възможностите Русия да използва своите газови и петролни запаси, за да изнудва или наказва ЕС.
"Този тръбопровод променя ситуацията с енергийната сигурност на Европа. Този проект означава свобода“, подчерта фон дер Лайен пред публика, включваща държавни и правителствени ръководители от региона.
Европейската комисия отдели близо 250 милиона евро за финансиране на проекта, отбеляза председателят на ЕК.
Значението на газопровода между Гърция и България, който беше завършен през юли, значително нарасна, след като Москва реши да превърне доставките на природен газ в политическо оръжие, отбелязва AP, като припомня, че в края на април Русия спря доставките на газ за България, след като отхвърлихме искането на Москва за заплащане в рубли. Агенцията отбелязва още, че "отношенията между двамата бивши съюзника от съветския блок се влошиха през последните месеци и миналия месец България нареди експулсирането на 70 руски дипломати, което предизвика гневна реакция от Москва“.
"Хората в България и в цяла Европа усещат последствията от войната на Русия. Но благодарение на проекти като този Европа ще има достатъчно газ за зимата“, заяви фон дер Лайен. "Европа има всичко необходимо, за да се освободи от нашата зависимост от Русия. Това е въпрос на политическа воля“.
182-километровият тръбопровод минава от североизточния гръцки град Комотини, където се свързва с Трансадриатическия тръбопровод, до Стара Загора. Плановете предвиждат първоначален капацитет от 3 милиарда кубически метра газ годишно и перспектива за бъдещо разширяване до 5 милиарда кубически метра.
Българският изпълнителен директор на проекта Теодора Георгиева каза, че тръбопроводът ще помогне за доставките на други страни в Югоизточна Европа.
"Имаме възможност да доставяме газ за Западните Балкани, да осигурим доставки за Молдова и Украйна“, цитира думите й AP.