Бивши и настоящи ученици от ВТГ "Г. С. Раковски": | виж още |
|
Антоанета участва за втори път в Международната метеорна конференция. Конференцията е ежегодна и се провежда в различни държави от Международната метеорна организация, обединяваща астрономи любители и професионалисти, които се занимават с наблюдение и изследване на метеорите и метеорните потоци. Варненската обсерватория има традиции в наблюденията на метеори и поддържа активни контакти с Международната метеорна организация от 1988 г. Наблюденията на много варненски астрономи любители - участници в кръжоците към обсерваторията - се включват в световната база данни на организацията и се използват за глобалните анализи на характеристиките и развитието на метеорните потоци.
В последно време визуалните наблюдения все повече отстъпват място на фотографските и видео наблюдения на метеори. Антоанета се занимава с астрофотография от няколко години и вече има значителен опит във фотографските наблюдения на метеори, комети и други космически обекти. Тя умее да работи не само с фотографската апаратура, но и с компютърните програми за обработка на изображенията, за астрометрия и за определяне на радианти на метеорните потоци. Миналата година Антоанета успя да направи първите в България видеонаблюдения на метеори с помощта на камера и специална компютърна програма под ръководството на Васил Желев от катедра Астрономия при СУ»Св.Климент Охридски». Резултатите от своите наблюдения тя представи на международната метеорна конференция в Сибиу, Румъния. Впечатлени от нейната работа, ръководните членове на Международната метеорна организация й предоставиха финансова помощ, за да участва в конференцията тази година, която се проведе на остров Ла Палма - един от Канарските острови, от 20 до 23 септември. На конференцията Антоанета представи постер с резултатите от своите фотографски наблюдения на метеорния поток Квадрантиди през 2012 г. На нея представителите на Международната метеорна организация възлагат надежди да работи за включването на страната ни в международната мрежа за патрулни видео наблюдения на метеори.
В програмата на конференцията бе включена екскурзия до една от най-представителните обсерватории, поддържани от държавите членки на Европейския съюз, където се намира най-големият оптически телескоп в света - Gran Telescopio de Canaria. Гледката на грандиозния наблюдателен инструмент с диаметър на обектива 10.4 м и разговорите с професионалните астрономи още повече насърчиха Ани в мечтите й да следва физика и да стане професионален астроном.