© | Тест с 200 въпроса ще определя езиковото ниво на имигрантите във Великобритания. Ако то се окаже ниско, те ще бъдат лишени от правото да получават помощи за безработни. Това е поредната мярка, която властите на Острова въвеждат срещу имигрантите. Заради мярката Лондон бе остро разкритикуван и дори заплашен със съд от ЕК, защото според Брюксел тестът противоречи на правилата за постоянно местожителство в ЕС, одобрени от всички страни, включително Великобритания.Според новите правила, обявени от социалният министър Иън Дънкан Смит, имигранти, чийто слаб английски език им пречи да намерят работа във Великобритания, няма да получават помощи за безработни. Мярката влиза в сила до пет дни.
Тя ще удвои въведения през 1994г. тест за постоянно местожителство, използван от местните бюра по труда. Служителите ще проверяват отговорите на 200 въпроса, за да преценят дали даден кандидат може да получава социални помощи. Засега въпросникът се пази в тайна, пише в. "Дейли телеграф".
Според Би Би Си обаче кандидатите ще бъдат разпитвани обстойно за роднините им. Имигрантите ще трябва също да докажат, че са опитали безуспешно да намерят работа в родината си. За пръв път ще бъдат питани дали преценяват, че слабият им английски е пречка за намирането на работа във Великобритания.
Въпросите ще се подбират по време на самото интервю от софтуер. Той ще гарантира, че въпросите са приспособени към всеки отделен имигрант.
По думите на социалният министър Смит, новият тест е начало на поредица мерки, които ще гарантират справедлива система, помагаща на трудещи се и търсещи работа, но строга към т.наречените социалните туристи.
Консервативната партия на премиера Дейвид Камерън въвежда поредната мярка предвид освобождаването от 2014 г. на трудовия пазар за българи и румънци.
Но поредната мярка за пореден път бе остро разкритикувана от ЕК.
Евродипломати припомниха, че ЕС има хармонизирани критерии за теста за постоянно местожителство, одобрени от всички страни, включително Великобритания. Брюксел вече съди Лондон в съда в Люксембург за сегашния тест.
Според източници от Броюсел целта на теста е да разбере къде е центърът на интересите на даден човек, а това няма общо с езика. Евродепутати питат риторично: Лондон ще бъде ли щастлив, ако Испания и Франция въведат езикови тестове за британски пенсионери и съвестват министър Смит да намери добър адвокат.
По повод на промените българският външен министър Кристиан Вигенин подчерта, че трябва да спрем да говорим за българските граждани във Великобритания като за имигранти и заяви, че страната ни е готова да сезира ЕК, за да бъдат защитени принципите, върху които е изграден Европейският съюз. |