Все по-близо до "безкрайната енергия": Експериментален термоядрен реактор произведе рекордно количество енергия
В четвъртък, 8 февруари, учени и инженери от английския град Оксфорд обявиха, че са поставили рекорд за производството на най-голямото количество енергия чрез ядрен синтез, с което са се приближили с още една крачка към реалността на този чист източник на енергия, пише CNN.
С помощта на Joint European Torus (JET) - огромна машина с форма на поничка, известна като токамак - учените са поддържали рекордните 69 мегаджаула енергия от термоядрен синтез в продължение на пет секунди, като използват само 0,2 милиграма гориво.
Ядреният синтез е същият процес, който захранва Слънцето и други звезди, и се смята за "Свещения Граал" на чистата енергия. Експертите работят от десетилетия, за да овладеят изключително сложния процес на Земята, и ако успеят, термоядреният синтез ще може да генерира огромни количества енергия с минимални количества гориво и да не отделя въглеродни емисии, които да затоплят планетата.
Учените захранват токамака с деутерий и тритий, които са варианти на водорода, който най-вероятно ще се използва в бъдещите търговски инсталации за термоядрен синтез.
За да генерира енергия от термоядрен синтез, екипът повишава температурата в машината до 150 милиона градуса по Целзий - около 10 пъти по-висока от тази в ядрото на Слънцето. Тази екстремна температура принуждава деутерий и тритий да се слеят и да образуват хелий - процес, който на свой ред освобождава огромни количества топлина.
Токамакът е облицован със силни магнити, които задържат плазмата. След това топлината се овладява и се използва за производство на електроенергия.
Експериментът е последният по рода си за JET, който работи повече от 40 години. Последният експеримент и новият рекорд е обещаваща новина за по-новите проекти за термоядрен синтез.