© | | 20 на сто от работещите във Великобритания получават заплата, несъвместима със стандарта на живот. Тази шокираща новина поднесе на британците изследване на уважаваната одиторска компания KPMG.Според данните почти пет милиона британци нямат нито онези 8,30 лири почасово заплащане, прието като "базов стандарт на живот" за лондончани, нито дори 7,30 лири, които стигат за "базов живот" извън финансовата столица на света. Следователно една пета от трудещите се в Обединеното кралство се оказват под чертата на бедността.
В другите европейски държави ситуацията също не е радостна. По данни на италианския институт за статистика, през 2012 г. 8,173 млн. жители на Апенините са в категорията "относително бедни", а 3,415 млн. италианци се чувстват бедни в пълния смисъл на думата.
А кого във Франция наричат беден? Човек, на който месечният доход е под 60% от средния минимум за препитание. Тоест този, който живее с 954 евро или по-малко на месец. Според статистиката, сега в страната живеят 8,2 млн. граждани, спадащи към тази категория.
Бедното население на Германия пък през 2011 г., по данни на Федералната статистическа служба, е било 11 млн. души. Или всеки седми възрастен германец трябва да се смята за беден.
България е трудно да бъде наречена преуспяла европейска държава, коментират на този фон европейски издания. Страната твърдо заема последното място в ЕС по стандарт на живот, "съперничейки" по този показател на съседна Румъния. Еврокомисията в свои доклад нарече България страната в ЕС, която в краткосрочно бъдеще е най-застрашена от масово обедняване на населението.
Източник: btv |