"Ще решим дребните проблеми, които имаме с България. Отношенията между Сърбия и България могат да бъдат по-добри". Това заяви президентът на Сърбия Александър Вучич, по повод отбелязването на началото на експлоатацията на газовия интерконектор Сърбия-България, предава сръбският
Новости.
Вучич и българският президент
Румен Радев се срещнаха в Ниш, където ще бъде пусната в експлоатация междусистемната газова връзка Сърбия-България.
По време на обиколка преди церемонията Вучич заяви, че отношенията между двете страни могат да бъдат още по-добри и че "всички останали проблеми ще бъдат разрешени".
"Днес говорихме за това и ще се погрижим да разрешим по-малките проблеми, които съществуват, около книгите и учебниците и други неща, така че ще решим това, както и всички други неща", подчерта Вучич.
Вучич заяви, че днешната церемония, носи по-добро бъдеще и подчерта значението на енергийната сигурност за Сърбия и България.
"Завършването на работите по газопровода за България ще позволи по-безопасно и по-стабилно снабдяване на Сърбия с газ от различни източници, особено от Азербайджан, допълни той.
Изграждането на новия газопровод с дължина 109 километра от Ниш до Димитровград отне 12 месеца. Общата дължина на двупосочния газопровод Сърбия-България е 170 километра от Нови Искър, близо до София, до Ниш.
Сърбия подписа споразумение за междусистемна връзка с "Булгартрансгаз" и търговско споразумение за доставка на до 400 милиона кубически метра газ от Азербайджан до края на 2024 г. Общата стойност на газовия интерконектор Ниш – Димитровград – България е 85,5 млн. евро (168.31 млн. лева).
Проектът е финансиран частично с безвъзмездни средства от ЕС в размер на 49,6 милиона евро, както и с изгоден заем от 25 милиона евро от Европейската инвестиционна банка, който Сърбия ще плати за частта от газопровода.
Република Сърбия отпусна 15 милиона евро за този проект и 7,5 милиона евро за подготвителна работа и проектиране. Газът представлява 13 процента от потреблението на първична енергия в Сърбия и досега можеше да се доставя само от две входни точки, през газопровода "Балкански поток" и от Унгария.