Възможно ли е в Северна Корея да няма случаи на коронавирус?
Северна Корея ще получи помощ от Световната здравна организация (СЗО), въпреки че няма случаи на коронавирус, информира южнокорейската медия "Йонхап", която се позовава на ООН.
КНДР не е потвърдила случаи на заразени с коронавирус, но страната засили противоепидемиологичните мерки със затваряне на границите и налагане на по-твърди мерки като задължителна карантина.
Според worldometers, най-добрия брояч на случаите с коронавирус по света, Северна Корея изобшо отсътва от статистиката. Но според наблюдатели малка е вероятността Северна Корея да няма случаи на коронавирус.
Страната затвори границите си в края на януари, прекратявайки търговията със съседен Китай, която представлява около 9/10 от външната търговия на страната по принцип. Нещо повече - всички дипломати, идващи в столицата на КНДР, биват поставяни под едномесечна карантина, преди да бъдат пуснати да вършат работата си.
Десетилетията на изолация и международни санкции са опустошили здравната система на Северна Корея, което поражда известни опасения за това, че страната не просто не е способна да се справи с евентуално избухване на епидемията, но и че като цяло има средствата да открие реално заразени с коронавируса, пише CNN, цитирани от "Webcafe".
С други думи - огнище на COVID-19 в КНДР може би вече има, просто никой не съобщава за него, а може би и досега не е открито.
Но този път необичайно агресивните ходове на КНДР, както и специфичната тоталитарна способност да задържа хора под стража без оглед на техните права, може и действително да е спомогнало за това да се предотврати избухване на епидемия в страната, смята Юнг Гуанг-ил, беглец от Северна Коря, който оглавява неправителствена организация за правата на правата на други севернокорейци, избягали от режима.
"Веднага след като бе съобщено за огнище на коронавируса в Китай, Северна Корея събра всички китайски посетители в североизточния град Расон и ги постави под карантина за месец на един остров", обяснява Юнг.
"Със сигурност можем да кажем, че има случаи на коронавирус в Северна Корея, но не мисля, че епидемията там е толкова голяма, колкото тези, които видяхме в Южна Корея, Италия и САЩ", коментира Ан Кюн-су, ръководител на базиран в Сеул изследователски център на здравеопазването и благосъстоянието, който наблюдава здравната система на КНДР.
"Севернокорейците са обучени да се подчиняват на заповедите на Ким Чен Ун чинно по време на кризи. Но съществува риск вирусът да излезе извън контрол, ако започне да се разпространява сред недохранените хора в страната", допълва още той.