Юлиян Войнов: Забавянето на икономиката на Германия оказва влияние и върху останалите държави в Европа и еврозоната
Бидейки локомотива на Европа, забавянето на икономиката на Германия, която разчита изключително много на производството в останалите държави в Европейския съюз, оказва неминуемо влияние и върху икономиките на останалите държави в Европа и в еврозоната. Това коментира икономистът Юлиян Войнов в предаването "Утрото на фокус" на Радио "Фокус" с водещ Ася Александрова.
По думите му основните фактори за забавянето на германската икономика са геополитическите фактори, довели до забавянето на китайската икономика – основен партньор на Германия, накъдето беше насочен голяма част от германския износ. "Допълнителното въвеждане на мита за китайски стоки и протекционистка политика оказва сериозно влияние върху развитието на германската икономиката. Отделно и енергийната криза удари много сериозно Германия, тъй като нейната икономика беше основана на ниски енергийни цени и на енергия от Русия, а след войната в Украйна това всичко трябваше да бъде променено, което води и до повишаване на цените за природен газ. Третият основен фактор според икономиста е все по-застаряващото население и все по-голямата липса на работна ръка, показателно за което е, че Германия вече втора година е в рецесия, а същевременно безработицата е на много ниски нива", допълни Войнов.
"Германия трябва да се направи сериозна преориентация към повишаване на вътрешното търсене в страната и най-вече по отношение на услугите. Това преструктуриране трябва да бъда взето на политическо равнище, което създава определени проблеми, част от които са емиграцията и вътрешните инвестиции. Има доста мерки, които могат да бъдат направени на политическо ниво, стига да има разбиране и воля в тази посока", обясни още той.
Юлиян Войнов посочи също, че има възможност за наваксване на това изоставане ако Германия започне да провежда политики, които са свързани с нейното преструктуриране най-вече по отношение на публичните финанси и остави настрани тази фиксация за ниските бюджетни дефицит и ниските дългове, и увеличи вътрешните инвестиции, за да може да вдигне нивото поне до средноевропейското. "Има доста възможности пред Германия стига да се набелязват правилните политики, правилните политически действия", категоричен е той.