Мащабна спасителна операция е започната в североизточната част на Япония. 24 часа след като земетресението с магнитуд 8,9 по Рихтер нанесе силни поражения в района.Японската армия мобилизира хиляди военнослужещи, около 300 самолета и 40 кораба в рамките на усилията за намиране и оказване на помощ на оцелелите.
Ден след разрушителното земетресение в Япония започна и операция по издирване на оцелели в пострадалите райони в североизточните части на страната. В тях ще се включват и международни екипи.
Над 68 екипа от 45 страни предложиха помощ на страната, но засега тя е поискала само екипи от Австралия, Нова Зеландия, Южна Корея и САЩ.
Лидерите на Европейския съюз също обещаха да мобилизират "цялата необходима помощ", за да подкрепят Япония в справянето с щетите.
В операцията са включени хиляди военни, 300 самолета и 4 кораба, както и стотици добровлци. По последни данни цели села са били заличени от десет метровите вълни, а най-малко един град е разрушен. Японските власти съобщиха , че над 200 000 души са напуснали домовете си и са потърсили убежище в по-безопасни райони.
Мнозина японци прекараха първата нощ след труса в евакуационни центрове. В тях до момента са настанени повече от 100 хиляди души.
Анализатори обаче са притеснени не толкова от земетресенията, колкото от последствията от цунамито, помело североизточното крайбрежие, които тепърва ще стават ясни.
Полицията прави всичко възможно да регулира обстановката.
Междувременно хората в засегнатите райони се презапасяват с продукти от първа необходимост. Повечето се страхуват от нови мощни трусове. Милиони пътуващи остават блокирани по гарите, след като беше преустановено движението на влаковете в цели области.
След като се оценят щетите от природното бедствие ще бъде преразгледан и бюджетът на Япония, за да се види какви средства ще бъдат заделени за възстановяване.