Европейският опит доказва, че селките райони могат да достигнат високи резултати в развитието си
Автор: Екип Varna24.bg 14:09 / 17.09.2009Коментари ()761
Европейският опит доказа, че при добро управление и правилен подход селките райони могат да достигнат високи резултати в развитието си и да покрият всички критерии за добро качество на живот. Този резултат се постига чрез изграждане на система, в която всеки елемент от територията намира своето място и изпълнява важна роля за изграждане на единен облик на дадената територия.

Селският туризъм заема важно място в тази система, поради няколко основни факта: нуждата от алтернатива на градския начин на живот и отмора на чист вуздух, сред природа и далеч от стреса на ежедневието. Днес високото качество на живот в Европа и света се определя не от количеството натрупан капитал, а от възможността да живееш природосъобразно, да се храниш с качествени естествени продукти, да дишаш незамърсен въздух, да ползваш алтернативни източници на енергия не само в производствената сфера но и в домакинството и т.н. Всичко това е критерии за високо качество на живот. Всичко това може да бъде постигнато в който и да било селки район при добра воля и систематизиране на отделните елементи в дадената територия.

В днешно време пазарът изисква взаимовръзка „Продукт-Територия", днес е важно да се продава Територията като цялостна система, а не като отделен продукт. При осъзнаване на тази необходимост и изграждане на адекватна стратегия, малкият производител или предприемач има шанса да достигне до големия пазар - национален, европейски или световен.

Създаването на МИГ е една добра предпоставка за развитие в тази посока, а съвместните проекти между сходни организации от всички страни на ЕС, могат да доведат само до положителни резултати. Чрез стимулиране дейностите в даден район, се създават предпоставки за развитие на земеделието, производството и т.н. Създават се работни места, районът „се съживява", когато жителите осъзнаят колко ценно нещо притежават и какви предпоставки за развитие имат на територията, на която живеят.

Главният мотив за създаване на МИГ на територията на общините Провадия, Ветрино и Вълчи дол е в средносрочен времеви период региона на потенциалната МИГ да стане конкурентоспособен, като използва максимално своите ресурси. Стремежът е трите общини да преодолеят предизвикателствата, пред които са изправени, като застаряващо население, отрицателен естествен и отрицателен механичен прираст, ограниченото предоставяне на услуги в качествен и количествен аспект и ограничените възможности за трудова заетост на населението. Това ще бъде постигнато чрез разработване и изпълнение на Стратегия за местно развитие.

За целта община Ветрино в партньорство със СНЦ „И.М.И.Р - Инициатива за Местно Икономическо Развитие" и ЕТ „Роси -Тур" - 96 - Йордан Пасков" гр. Вълчи дол реализира проект „Придобиване на умения и постигане на обществена активност за потенциална местна инициативна група на територията на общините Ветрино, Провадия и Вълчи дол", Договор № РД50 - 172/03.06.2009г., по ос 4 Лидер, под-мярка 431-2 от Програмата за развитие на селските райони за периода 2007-2013г.

Основните цели на проекта са:
1.Включване на местното население в разработването и бъдещото прилагане на стратегия за местно развитие на територията на общините Провадия, Ветрино и Вълчи дол.
2. Придобиване на умения за създаването и функционирането на местна инициативна група на територията на общините Провадия, Ветрино и Вълчи дол;
3. Подготовка на стратегия за местно развитие на територията на общините Провадия, Ветрино и Вълчи дол;
4. Създаване на местна инициативна група на територията на общините Провадия, Ветрино и Вълчи дол;

Проектът стартира на 03.06.2009г. и е с продължителност 10 месеца. До настоящият момент по проекта е проведено обучение по подхода Лидер за 30 души местни неформални лидери от общините Ветрино, Провадия и Вълчи дол. Проведени са и по едно обучение по подхода Лидер във всяка една от общините за по 25 участника. Като знанията и информацията, които получиха участниците ще способстват за активизиране на местните партньори в процеса на разработването на стратегията за местно развитие. Също така, благодарение на придобитите знания те ще подпомогнат експертите при фасилитиране на процеса по разработването на стратегията. По проекта е проведена и кампания за информиране на населението за подхода Лидер и планираното му прилагане на територията на трите общини. Извършено и изготвено е и проучване във всяко едно населено място в общините (териториални, социално-икономически анализи и др.), необходимо за целите на подготовката на стратегията за местно развитие.

В проекта са заложени учебни посещения за представители на потенциалните Местни инициативни групи (МИГ) или за представители на МИГ от другите страни - членки на Европейския съюз, за придобиване на практически знания за това, как се разработва и прилага стратегията за местно развитие. По тази дейност след кабинетно проучване и избрана Местна инициативна група от страна членка на ЕС бе проведено учебно посещение на трима представители от територията на потенциалната местна инициативна група в избраната МИГ Л'Алтра Романя- Италия.

Като следваща стъпка е заложена изпълнението на Задача 3 „Провеждане на практическо обучение за 25 представитери на потенциалната местна инициативна група на територията на общините Провадия, Ветрино и Вълчи дол". Обучението ще се проведе на 17, 18 и 19 септември 2009г. от 9.00 часа в Ловна хижа с.Ветрино. Лектори на обучението ще бъдат г-н Джан Лука Банара и Пиерлоренцо Росси, представители на избраната МИГ от страна членка на ЕС - МИГ Алтра Романя от Италия. Обучените участници ще придобият практически умения за прилагане на подхода ЛИДЕР и за това как се разработва и прилага стратегията за местно развитие.

На учебното посещение ще присъства и г-н Фаусто Фаджоли, който е Председател на Европейска Aкадемия за Селски Туризъм E.A.R.T.H. (European Academy for Rural Tourism and Hospitality, www.earthacademy.eu ) и експерт по маркетинг на териториалното развитие в Европа. Като специалист в областта на устойчивото развитие, г-н Фаджоли е лектор в няколко европейски и световни Университета. В италианската област Емилия Романя той е участвал в множество проекти за развитието на селските райони на европейско и национално ниво. Голям принос за развитието на селския туризъм в областта има и създадената от г-н Фаджоли ферма за селски туризъм (www.fattoriefaggioli.it ), която отговаря на най-съвременните изисквания за екологично и устойчиво развитие. Г-н Фаусто Фаджоли работи с училища, университети, земеделски организации и кооперативи, общини, министерства и международни институции. Той е автор на множество статии и книги за маркетинг и устойчиво развитие на селските райони. Участвал е в семинари, конференции, срещи и кръгли маси, посветени на развитието на селския туризъм и на селските райони като цяло. Той е партньор и консултант по няколко проекта с български общини и неправителствени организации.

Г-н Фаджоли е член на италианската Местна Инициативна Група Алтра Романя, която е реализирала десетки проекти за устойчивото развитие на областта.

Проектите, които разработват са насочени към: устойчиво развитие, териториален маркетинг, развитие на селските райони и на селския туризъм, сертифициране на продукти с доказан местен произход, обучение на кадри за развитие на малки предприятия в областта на услугите и туризма и т.н.



https://www.varna24.bg/novini/regionalni/Evropeiskiyat-opit-dokazva-che-selkite-raioni-mogat-da-dostignat-visoki-rezultati-v-razvitieto-si-110139
Copyright © Varna24.bg. Всички права запазени.