Морските вълни могат да произвеждат ток точно толкова успешно колкото слънцето и вятърът. С тази своя теза учени от Техническия университет на Барселона искат спешно да установят контакт с колегите си от две висши училища във Варна - Свободния и Техническия университети. Това съобщи председателят на Асоциацията на българските черноморски общини /АБЧО/ Атанас Стоилов. Той е поел ангажимент да установи връзка между научните екипи на трите университета в кратки срокове. След това испанците били готови да започнат тестовете на вълните, които се разбиват край Варна и по цялото родно черноморие. Учените от барселонския технически университет тествали на модерен симулатор вида, височината и мощта на вълните, след което правели изчисления за потенциала им да произвеждат ток. Испанците се били насочили към България, тъй като теоретичният материал, с който разполагали, залагал очаквания за висок потенциал на вълните по българските брегове.
Първите перки в морето, които произвеждат ток, вече успешно усвоявали фрaнцузи.
Екипът на Техническия университет в Барселона, който търси контакт с варненските учени, имал в актива си и реализиран проект, според който асансьорите в сградата на висшето училище в каталунската столица, пестят до 20-30% електроенергия. Икономисаните количества се отвеждали в кондензаторни батерии, на чиито мощности асансьорите разчитали и се движели в определени часове от деня.
Създаването на международен институт по възобновяеми източници на енергия пред АБЧО първа анонсира депутатът от каталунския парламент Джудит Албрихт Кано. На среща с председателя на АБЧО Атанас Стоилон на 25-и октомври миналата година дамата, която е и кмет на испанския град Кунит, обяви, че мултинационалният академичен екип ще бъде отворен и за представители на сдружените черноморски общини от България - АБЧО. Очакванията са учените от новия изследователски център да дадат всички отговори за този вид енергия и производството й в Испания и в България.
Според Джудит Кано общините в двете страни ще се възстановяват успешно след кризата основно благодарение на иновационни енергийни проекти.
Източник: Дарик |