Първа дискусия с академичната общност на стратегията за национална сигурност
Автор: Екип Varna24.bg 14:53 / 19.06.2010Коментари ()964
©
Ген. Румен Миланов (вдясно) предствави за първи път проекта на Стратегията за национална сигурност пред академичната общност на ВСУ „Черноризец Храбър”
Проектът поставя в центъра на внимание гражданина и след това сигурността на държавата, подчерта ген. Румен Миланов на научна сесия във ВСУ "Черноризец Храбър"

Гражданинът и неговата сигурност имат най-голямо значение за националната сигурност на България. Те са в центъра на тежестта на разработения проект на Стратегия за национална сигурност, който бе предствен днес от ген. Румен Миланов по време на дискусия във Варненския свободен университет "Черноризец Храбър". Тя се организира от Юридическия факултет на висшето училище и е част от откритата лятна научна сесия за юридическото образование у нас.

Проектът се обсъжда за първи път пред академичната общност и съвпада с изготвянето на Годишния доклад за състоянието на националната сигурност за 2009 г., подчерта секретарят на Съвета по сигурност към МС и съветник на премиера. Според него такъв доклад не сме имали от 9 години.

Стратегията е документ, който ще въведе ред в сектора, заяви ген. Миланов. По думите му тя има две основни цели - гарантиране на човешките ценности и готовност на цялата система да реагира адекватно.
За първи път проектът извежда и кои са жизненоважните ни и стратегически интереси като нация и държава. Жизненоважни са гарантиране правата и свободите на гражданите, защита на териториалната цялост, съхраняване на националната идентичност и преодоляване на отрицателните демографски процеси, обобщи генералът. Сред стратегическите той открои колективната сигурност в рамките на НАТО и ЕС и партньорството с международни организации в Близкия Изток, Западните Балкани и Черноморско-кавказкия регион.

Черноморско-кавказкият регион е интересен за нас от гледна точка на енергийните проекти, забелязва се и изместване на икономическия растеж от Запад на Изток - към Китай.

За България не съществуват заплахи от военен характер, ние нямаме врагове, нито териториални претенции или история към която и да е било страна, подчерта ген. Миланов. Всичко обаче, което възпрепятства постигането на националните интереси, се възприема за риск или заплаха, добави той.

В категорията на рисковете генералът определи асиметричните заплахи като тероризъм, организираната престъпност, оръжията за масово унищожение и набиращото скоростно влияние киберпространство. Оръжията за масово унищожение не трябва да се гледат само като възможност за ядрен удар, каза пред участниците в дискусията ген. Миланов. Отделно, в проекта е записано, че като заплаха не може да се изключва и възможността от атаки с ракети със среден обсег на действие.

От външно политическа гледна точка най-важни за средата за сигурност са Иран, Ирак и Афганистан, посочи генералът. Силите на ЕС и НАТО ще присъстват дълго в района на Афганистан, защото евентуална победа на т.нар. "талибани" ще окаже влияние и върху световния ред, коментира съветникът на премиера.

Според него националната ни сигурност днес се влияе повече от вътрешни, отколкото от външни фактори.

В групата на по-важните вътрешни фактори ген. Миланов открои злоупотребата с публични финанси, високия ръст на пътно-транспортните произшествия, обезлюдяването на определени региони и влошаване на здравния, образователен и квалификационен статус на населението. Този последен фактор е от особено значение за повишената криминогенна обстановка и дори за корупция, обобщи секретарят на Съвета за сигурност към МС и съветник на премиера.



https://www.varna24.bg/novini/varna/Purva-diskusiya-s-akademichnata-obshtnost-na-strategiyata-za-nacionalna-sigurnost-171796
Copyright © Varna24.bg. Всички права запазени.