© Фокус | Има липса на институционално лидерство и необходимост от институция или конкретен човек, който да бъде натоварен с отговорността за пътната безопасност. Това каза в предаването "България, Европа и светът на фокус" на Радио "Фокус" Богдан Милчев от Института за пътна безопасност.
"Всички предлагат мерки, а резултат няма. Никой не носи отговорност за това, че няма резултат, а когато институциите са слаби, се появяват Емили Тротинетката, "Мис Силикон", различни неправителствени организации, които от екрана всеки ден ни показват пътя по който да вървим, а не институциите, които са се отдръпнали от този процес. И тогава ролята на медиите става изключително важна и значима. В момента медиите управляват пътната безопасност, защото показвайки и продавайки новината, че някой кара с 260 км/ч, но този някой пуска тази новина съвсем контролирано към медиите, защото за него това е бизнес. Този инфлуенсър се нуждае от повече последователи, за да взима повече пари. И когато го дават по телевизията, как полицията го е закопчала, още на следващия ден неговите такси и приходи се увеличават по две", обясни Милчев.
По думите му когато има дефицит на институционално лидерство, медиите говорят, а близките на роднините правят фондации: "Представяте ли си, тези, които са пострадали, които кървят за своите близки, те решават да взимат правосъдието и контрола на държавата в свои ръце! Защото няма лидерство. А те не разбират тази работа, защото никога не са я работили. И всички министри и депутати отиват и се строяват да се снимат с тях, за да могат да отнемат това обществено напрежение и да могат да продължават да си вършат другите далавери, които си ги правят. Тоест, пак опираме до това - кой ще поеме отговорността за това, което се случва? Никой не иска да я поеме". |