© NOVA | Ще се превърне ли бюджетът за 2025 г. в заложник на политическата криза? Ще се стигне ли до замразяване на заплати и увеличение на социалните осигуровки, за да се свие дефицитът от 3%? В ефира на NOVA темата коментира Петър Ганев от Института за пазарна икономика.
"Не мисля, че се задава "бюджет брадва". По-скоро ни трябва разумна план-сметка, за да не влезем в бюджетна криза. От пандемията насам разходите надскочиха 40% от БВП. Приходите винаги са 37-38%. Това означава дупка в бюджета. Липсва посока на политиката, доста е хаотична, сменят се постоянно правителства и финансови министри, гласуват се големи разходи в пленарна зала между първо и второ четене. Това води до бюджет, който няма посока. Но следващата година приходната част ще нарасне най-малко с 6-7 милиарда лева. Бюджетът ще бъде по-щедър, но не можеш да вдигнеш заплатите в МВР с 40%", заяви Петър Ганев.
По думите му за увеличението на възнагражденията в силовото ведомство допълнителният разход е 1,2 млрд. лева. "Трябва да има увеличение, но не може да е 40%. Парламентът трябва да ревизира решението, което зададе новото правило за заплащане. Същото важи и за военните. Там допълнителният разход е 500-600 милиона за между 30 и 50% увеличение на заплатите. Така е и за заплатите в системата на висшето образование. Решението на парламента е от март. Зададе се 0,9% от БВП за висше образование. Няма друг такъв текст за друг сектор", каза Ганев.
Според него нарастването на заплатите със 7-8% би било абсолютно нормално.
"Не може от днес за утре, с някакъв хаотичен текст в парламента, да вдигнеш възнагражденията в най-голямото министерство с 50%", коментира Ганев. |