Мобилните оператори не отидоха на срещата с Мария Филипова от КЗП
Автор: Екип Varna24.bg 14:37 / 11.03.2025Коментари ()337
© Булфото (архив)
Положените от КЗП усилия за организиране на среща на най-високо ниво между всички заинтересовани от постигането на целта страни, на която да бъде възстановен диалогът в интерес на българските потребители, не бяха уважени от ръководствата на мобилните оператори и от представляващият ги Алианс на технологичната индустрия. Това пишат в прессъобщение от КЗП.

Ето и останалият текст, без редакторска намеса:

За участие в дискусията бяха поканени и представители на потребителски организации, Комисия за регулиране на съобщенията, институцията на омбудсмана и граждански платформи. Независимо от уважителния подход и пълното съобразяване от страна на КЗП с бизнес ангажиментите на ръководствата на компаниите и въпреки изпълнението на първоначалните им условия за участие в срещата и нейното насрочване в координация с тяхната натовареност.

Изложените в тази насока от представителите на компаниите доводи за неучастие в срещата на техните ръководства не биха могли да се считат за уважителни, нито към ръководствата на държавните институции, нито към ръководствата на потребителските организации, нито към потребителските общности, които те представляват. В тази насока отказът за участие в срещата не подкрепя публично изказаната от операторите позиция, че потребителите са им най-ценния ресурс. Отказът им компрометира иначе формално изразената от тях готовност за сътрудничество с институциите и потребителските организации с цел намирането на взаимноизгодни решения в името на интересите на българските потребители. Желанието на мобилните оператори за провеждането на индивидуални срещи на експертно, вместо на ръководно ниво, в силно стеснен кръг, без участието на всички заинтересовани страни, не съответства на целта на тези срещи – да се възстанови диалога между всички заинтересовани страни и да се намерят по прозрачен начин трайни и ефективни решения за проблемите на потребителите в сектора, които да зачитат интересите на всички страни. Подобни срещи не биха могли да са част от първия етап за възстановяването на диалога по простата причина, че изключват от участие най-важния участник-потребителите, представлявани чрез техните представителни сдружения. За да бъде възстановен диалогът е необходимо на първо място да се подобрят взаимоотношенията между потребителите и операторите, което няма как да стане ако от ръководствата на компаниите не са готови да се запознаят от първо лице с проблемите на потребителите.

КЗП напомня, че се явява арбитър в отношенията между потребители и търговци, които се уреждат от законите на Републиката България, включени в обхвата  на нейната компетентност. Следователно същата не може да заема страна в спора поради задълженията си за неутралитет и обективност, без спазването на които би било невъзможно да изпълнява правоприлагащите си функции в духа на закона. Тук е мястото да подчертая, че първоизточникът на проблемите, довели до влошаването на диалога са правонарушенията, увреждащи потребителските интереси. Т.е., в основата на проблема са влошените взаимоотношения между потребители и търговци, като резултат от дългогодишното влошаване на комуникацията помежду им, довело до натрупването на висящи и все още нерешени проблеми в сектора.

Проблеми, чийто краен резултат доведе като пряка последица настоящата ситуация на влошен диалог. Ето защо е толкова важна комуникацията между търговците и потребителите, а не тази между институциите и търговците. Ако ръководствата на операторите действително са заинтересовани от разрешаването на потребителските проблеми в сектора, както те самите нееднократно са заявявали публично, сега беше моментът да докажат това чрез реални действия с оглед на възможността, която им се осигури с активното съдействие на КЗП и по препоръка на законодателната власт. Защото ако има диалог, който се нуждае от възстановяване, това несъмнено е диалога между гражданите и бизнеса. 

Вместо да оползотворяват шанса да докажат своята реална ангажираност за разрешаването на потребителските проблеми в сектора, операторите отново предпочетоха да демонстрират своята заинтересованост формално и единствено на хартия, без да предприемат някакви реални действия  в тази насока. Като доводите им за въздържане от участие в срещата изглежда да са свързани предимно с репутационните им интереси. Т.е., отново станахме свидетели на неправилното подреждане на приоритетите от страна на мобилните оператори, които и този път не изневериха на себе си да поставят репутацията си пред обществения интерес, без да отчитат създадените от КЗП гаранции за нормалното протичане на срещата в добронамерен и конструктивен тон при спазването на всички етични правила и норми в условията на максимална прозрачност и без да осъзнават, че така реално не помагат за повишаването на репутацията им, която сякаш забравят , че се намира в пряка зависимост от потребителските мнения и настроения. 

С оглед на гореизложеното КЗП намира за необходимо да бъдат намерени  други подходящи способи и мерки, които да допринесат за бързо и ефективно постигане на желаната  крайна цел-подобряването на икономическото благосъстояние на българските потребители на  телекомуникационни услуги чрез подобряване на защитата на техните законни права и интереси и чрез трайното и ефективно отстраняване на  основните потребителски проблеми в този икономически сектор.


https://www.varna24.bg/novini/Bylgaria/Mobilnite-operatori-ne-otidoha-na-sreshtata-s-Mariya-Filipova-ot-KZP-2478002
Copyright © Varna24.bg. Всички права запазени.