© | | Депутатите сложиха край на безкрайната въртележка на дела между различните инстанции в съда, с което така и не се стига до окончателна присъда. Това стана с приетите вчера окончателни поправки в Наказателнопроцесуалния кодекс, с които се поставят ограничения в броя на преразглеждане на производствата. Така втора инстанция само веднъж ще може да връща дело на първа, а при обжалване третоинстанционният Върховен касационен съд ще праща делото обратно назад само два пъти. При трето разглеждане магистратите ще са длъжни да излязат с окончателно решение.
С промените се дават и повече правомощия на ВКС като при финалното разглеждане ще се заседава в петчленен състав вместо в три и ще може да се увеличава присъдата при наличие на повече факти. Досега третата инстанция можеше само да потвърди или да отхвърли присъдата, без да налага по-тежко наказание за извършеното престъпление.В мотивите си вносителите от ГЕРБ, БСП и "Атака" изтъкват факта, че само за миналата година ВКС е отменил за трети или четвърти път съдебните решения по 86 дела. "Промените дават възможност да се отстрани недостатъкът във връзка с бързината на наказателното производство и вече няма да има този своеобразен пинг-понг между съответните инстанции, коментира вчера и депутатът от ГЕРБ и член на правната комисия Красимир Ципов. Той припомни, че не са единични случаите, при които дела се точат над 10 години заради сега действащата порочна практика.
С приетите текстове в НПК депутатите ограничиха и възможността за разтакаване от задочно осъдените бандити. Това са лицата, които са се укрили от властите или са отсъствали без уважителна причина, след като им е връчен обвинителният акт. Досега те можеха да поискат подновяване на дело с аргумента, че не са били уведомени. Разписаните вчера текстове вече дават право на Касационния съд да откаже подобно искане, с което да се ускори постановяването на окончателната присъда.
Други промени в НПК, които приеха законотворците, са свързани с регламентирания вече институт на митническото разследване. В кодекса обаче се разписват конкретните престъпления, при които то влиза в действие. Това ще става при погазване на закона при търговия с акцизни стоки без бандерол, на митническия режим, вноса и износа на валута и данъчни нарушения. Разследващите митничари обаче няма да могат да душат, когато в престъплението е замесен и техен колега.
Източник: в. "Монитор" |