Търсят виновни за инцидента с асансьора във Варна
Автор: Екип Varna24.bg 11:06 / 14.12.2011Коментари ()826
© Varna24.bg
Регионалният отдел на Инспекцията за държавен технически надзор е започнал разследване на причините, довели до инцидента с асансьор в понеделник, при който пострада 78-годишният Никола Спасов.

Възрастният варненец пропадна в асансьорната шахта на блока, в който живее, в кв. "Левски". По думите на началника на отдела Михаил Попов резултатите от проучването за това чия е вината вратата на асансьора да се отвори, без кабинката му да е там, трябва да станат ясни днес в късния следобед. Вероятно ще бъде проверена и документацията на фирмите, натоварени с техническия надзор и поддръжка на подемното средство, за да се види дали са правени всички задължителни профилактики и прегледи.

Докато се изясняват причините за ужасяващия инцидент, състоянието на пострадалия дядо остава критично, коментираха лекари от Окръжна болница. Пациентът все още е под наблюдението на специалистите в отделението по реанимация, тъй като са налице множество наранявания не само по крайниците, но и по вътрешните органи. Засега състоянието му не позволява планова ортопедична операция. Вероятно тя ще бъде отложена за следващата седмица, допълниха още лекарите.

Техници трябва да проверяват елеваторите на 10 дни

По закон избраната от етажната собственост фирма за техническа поддръжка на елеваторите трябва да извършва функционални проверки за изправността, действието и предпазните им устройства на всеки 10 дни. Резултатите се вписват в дневник на асансьора. В случай, че се установи някаква нередност, техниците задължително трябва да спрат асансьора до отстраняването на неизправностите. Най-често срещаните са движение на кабината при отворена шахтна врата или отворена кабинна врата (когато има пътници или товар в кабината); незаключена шахтна врата, когато кабината се намира извън зоната на спирката; счупено или липсващо стъкло на шахтната врата; неизправни или неработещи предпазни устройства, защити и блокировки на асансьора; липса на осветление в кабината; отклонение от точността на спиране на кабината и др.

Освен това на не повече от 36 месеца трябва да се правят и техническите прегледи на всички асансьори в жилищни сгради от лицензирани лица. Задължение на етажната собственост като ползвател на подемника е да не допуска експлоатацията му, когато са минали повече от 36 месеца от последния периодичен технически преглед и не е извършен последващ такъв. Етажната собственост не бива да допуска техническото средство да работи и без да има сключен договор за техническата му поддръжка.

Източник: в. Народно дело



https://www.varna24.bg/novini/varna/Tursyat-vinovni-za-incidenta-s-asansyora-vuv-Varna-312689
Copyright © Varna24.bg. Всички права запазени.