Варненските таксиджии - на крачка от гражданско неподчинение?
Автор: Екип Varna24.bg 10:10 / 05.04.2012Коментари ()937
© Varna24.bg
Нови промени готви правителството за таксиджиите. Въпреки че засега изненадите са само загатнати, жълтите шофьори във Варна не са доволни от очакващите ги новости. Само преди десетина дни те се разбунтуваха срещу промените в Закона за автомобилните превози. Окупираха храм-паметника "Александър Невски" в столицата и поискаха с декларация да отпадне 10-годишното ограничение за възрастта на автомобилите.

Сега шофьорите отново са изненадани - готвят им патентен данък и вързване на касовите апарати с НАП, като на останалите търговци в страната.

"Вече не знаем дали има смисъл да протестираме. Направихме това на 22 март в София. По списък бяхме 312 души, полицаите обаче не пуснаха колите на още толкова колеги, дошли да ни подкрепят от страната. Извън протестите останаха шофьори от Пловдив, Смолян и много други. Изготвихме декларация, която връчихме на председателя на Народното събрание Цецка Цачева. Бойко Борисов обаче не ни прие", разказа председателят на синдикат "Авто 94" Димчо Иванов.

Според него варненските таксиджии са на крачка от решението за гражданско неподчинение, но са и отчаяни от постоянните промени, с които ги изненадват. "Има нагласи, но аз не мога да говоря от името на всички таксиметрови шофьори. Всеки сам ще си прецени как да постъпи. Имам информация само, че в най-скоро време ще се проведе събрание, на което ще се реши какви действия ще се предприемат. Ще ни се наложи да купуваме и нови касови апарати, които да се вържат към НАП. Техниката е скъпа, а ние пари нямаме. Колите трябва да са нови, апаратите също, не ни питат откъде ще финансираме тези придобивки, жалва се Иванов.

Според него всички тези действия са с цел да се ликвидира браншът. Най-лошо щяло да бъде, ако въведат и патентен данък. Така годишно ще трябва да плащаме около 1200 лв., отделно за кредитите на колите, ремонти и ефир, добави председателят на "Авто 94".

Припомняме, че преди дни се заговори таксиметровите шофьори да се облагат с патентен данък. Идеята ще бъде обсъдена от финасовото министерство. Според експерти няма проблем таксиметровите шофьори да се облагат с местния патентен данък. В голяма част от случаите това са физически лица и еднолични търговци. По този начин ще се повиши събираемостта, тъй като в момента контролът върху таксиметровите превози е по-труден. Тези предложения бяха изказани при обсъждането на проекта за изменение на Закона за автомобилните превози. Той предвижда да се осигури дистанционна връзка с Националната агенция за приходите на всички превозвачи. Така ще може да се следи в реално време продажбата на билети, включително и за градския транспорт. Предвижда се въвеждането на апарати с фискална памет в автобусите да става поетапно.

Специалисти от таксиметровия бранш издават, че връзването на касовите апарати към НАП няма да може да хваща помпите на таксиджиите. Засега това ставало единствено чрез GPS устройства, каквито имат вече доста варненски автомобили. Чрез GPS-ите помпите веднага лъсвали, тъй като на софтуера се слагала допълнителна програма, която следи, издават запознати. Имало дори случаи, при които уволнявали таксиджии от фирми само за напомпани 50 стотинки върху сметката. Чрез GPS-ите се отчита скоростта, с която се движи жълтата кола, както и точното й местонахождение.

Контролните монитори, с които се следи движението на автомобилите, се намират в съответните централи. Ако шофьорът си позволи да пусне помпата, когато превозва клиент, се добавят изкуствени импулси за разстояние и мигновено се увеличава скоростта. Това издава ползването на допълнителното устройство в централата, обясниха запознати. Ако реално автомобилът се движи с 60 км/ч, при пускането на помпата на монитора мигновено се изписват около 90 км/ч заради изкуствените импулси.

Източник: в. Черно море


https://www.varna24.bg/novini/varna/Varnenskite-taksidzhii-na-krachka-ot-grazhdansko-nepodchinenie-342338
Copyright © Varna24.bg. Всички права запазени.