© Varna24.bg | | Македония е съгласна с българското предложение за договор за добросъседски отношения и сътрудничество и е подготвена веднага да пристъпи към формиране на съвместна работна група, съобщава излизащият в Скопие вестник "Дневник". Македонският министър на външните работи Никола Попоски е изпратил писмо в този смисъл до българския си колега Николай Младенов. Писмото на Попоски е в отговор на трите условия, които постави Николай Младенов, за да продължи подкрепата от София за македонската евроинтеграция.Попоски предлага българските и македонските представители да се срещнат в "най-кратък срок". Той иска още работна група за сътрудничество да обедини или подготви целите и действията в една обща рамка или пътеводител. Според него след подготвянето на тематичните групи от областите на взаимен интерес, би могло да се пристъпи и към формиране на съвет на високо равнище под формата на ежегодни съвместни заседания на двете правителства.
В писмото на македонския външен министър се изразява задоволство от зачестилата комуникация, която, според него, прераства в съществен и конкретен диалог, основаващ се на европейските принципи и стойности. Този диалог, пише Попоски, ще допринесе двата съседа да се гледат без предразсъдъци и да действат като истински и искрени приятели.
"Оставаме решени да градим общо европейско бъдеще, основаващо се на европейските принципи и ценности и с уважение на взаимните чувствителни въпроси. Всички открити въпроси и различия ще успеем да преодолеем с взаимно уважение и доверие, както и със зачитане на европейските ценности, на демократическите начала и на човешките права", се казва още в писмото на Попоски до Младенов, цитирано от "Дневник".
"Дневник" също така се позовава на анализ на бившия заместник-министър на външните работи на България и директор на Института за икономика и международни отношения Любомир Kючуков, който смята, че втвърдяването на тона от страна на България се дължи изцяло на вътрешнополитически причини и е опит негативната енергия, следствие на неуспехите на правителството, да бъде пренасочена към външен враг.
В текста със заглавие "Македонски гамбит" той изтъква, че България е заинтересована за максимално отваряне и всекидневна комуникация на всички нива.
Кючуков смята също така, че евентуално вето от българска страна за македонско членство в ЕС ще доведе до натиск от Брюксел върху правителствата и на двете държави. |