Погват собствениците на атрактивни имоти край Варна
Автор: Екип Varna24.bg 15:40 / 16.01.2013Коментари ()1661
©
Заради несъответствие между декларираните и реалните имоти в близост в Евксиноград и Горна Трака служителите от дирекция "Местни данъци и такси" заедно с общинска полиция готвят проверки за квадратура и конструкция в най-скоро време. Част от собствениците на "прогимназии" и сгради с масивно строителство обявявали от години, че едва ли не притежават бараки или къщи с гредоред.

Декларацията, която се подава пред общината, е със свободен характер и по принцип не се проверява, освен ако няма съмнения за достоверността на обявеното. Това обясни шефът на дирекция "Местни данъци и такси" Иво Филипов.

"Друг проблем, за който ни сезира кметът на район "Приморски" Петя Проданова, е недоволството на собствениците на имоти до морето за това, че два съседни имота в една и съща зона се декларират по различен начин: като "първа вилна зона" и в "извънстроителни граници". При направени проверки на инспекторите са установени несъответствия в категоризацията, извършена от служители на районните кметства. По този повод е било написано и писмо до омбудсмана на Република България, който препоръчал да се предприемат мерки за справедливо определяне на данъците и таксите върху имотите.

По повод протеста на собствениците на имоти в Евксиноград отпреди няколко дни срещу новото зониране и съответно вдигането на налозите в т.нар. урбанизирани райони край Варна, директорът на "Местни данъци такси" Иво Филипов каза: "След влизането в сила на Общия устройствен план и приобщаването на бившите селищни образувания като урбанизирани райони, имотите в Евксиноград и Горна Трака вече са ІІ градска зона."

Филипов припомни, че зонирането е въведено от кмета Христо Кирчев през 1998 г., като не е взето предвид местоположението на имотите в града и около него. През 2006 г. ОбС Варна гласува и потвърждава съществуването им. Заради новия ОУП и задължителното ново зониране комисиите по финанси и бюджет и по битово-комунални дейности се обединяват около становището атрактивните имоти да преминат във ІІ градска зона. Общинските съветници стигат до извода, че не може недвижимата собственост до морето да е в V зона. Предложението на кметската администрация е било всички вилни зони край града да са точно в нея. Така биха се изравнили налозите на собствениците във Владиславово и Горна Трака например.

Зонирането се опира на местонахождението на имота, което влияе върху данъчната му оценка. Коефициентите са определени от МС, като Варна е втора в класацията като привлекателно място за живеене и придобиване на недвижима собственост след столицата и преди Бургас.

Директорът на "Местни данъци и такси" Иво Филипов даде конкретен пример как се променят данъците и таксите на имотите в Евксиноград, регистрирани като "първа вилна зона". Те са 90 процента от всички в местността. "Имот от 150 кв.м, масивна монолитна конструкция, неосновно жилище, построен преди 1 г., досега бе с коефициент 60,8 пункта. В момента данъкът за него е 259,20 лв., таксата за смет - 129,60 лв.

След зонирането налозите са съответно 299,26 и 149,63 лв. Това означава, че увеличението общо е от 60 лв. Коефициентът в момента е 70,3 пункта. В района на "Пикадили парк" за по-малък имот местните данъци и такси са по-високи, защото там има пътища и канализация", поясни Иво Филипов.

По отношение на старите вилни имоти в Евксиноград и Горна Трака, той поясни, че досега собствениците им са плащали 50-100 лв. данъци и коефициентът за местоположение е бил 23. Сега той се вдига три пъти.

Ако хората живеят постоянно във вилата си, данъкът им пада с 50%. Ако са болни и имат ТЕЛК, намалението на налозите е 75%.

Източник: Днес +



https://www.varna24.bg/novini/varna/Pogvat-sobstvenicite-na-atraktivni-imoti-krai-Varna-409009
Copyright © Varna24.bg. Всички права запазени.