ВСУ работи за решаване на най-актуалните проблеми на висшето образование
Автор: Екип Varna24.bg 11:54 / 26.08.2013Коментари ()1233
©
Бивши и настоящи студенти от
ВСУ "Черноризец Храбър":
виж още
Намерете бивши съученици, състуденти, колеги и стари приятели! Регистрирайте се или влезте в профила си.
Сред актуалните проекти, по които Варненският свободен университет "Черноризец Храбър" работи са тези, свързани с актуализиране на учебните планове в съответствие с потребностите на бизнеса, проект за кариерно израстване на преподавателите, развитие на електронни форми и дистанционно обучение и проектът "Студентски практики".
Тематиката на всеки от проектите отговаря в пълна степен на критиките и препоръките към висшето образование у нас. Експерти и наблюдатели налагат мнението, че българското висше образовани не е съобразено с потребностите на бизнеса. Всъщност това отдавна е основен приоритет на Варненския свободен университет и работата по проекта "Актуализиране на учебната документация и учебния процес във ВСУ "Черноризец Храбър" в съответствие с изискванията на пазара на труда" го доказва.

"Нашата основна цел е да преведем на езика на знанието заявката на бизнеса за нови специалисти" обяснява доц. Татяна Стоянова, координатор на проекта. "Изискванията на бизнеса вече не се концентрират само върху това да имаш строгата теоретична подготовка на специалността. Вече се изискват и много други умения. Затова Европа говори за знания, умения и компетенции. Ние трябва да интегрираме знанията, уменията и компетенциите в един профил, който може да бъде адекватен навън, когато завърши нашият студент да може да се реализира успешно".

Друг важен елемент от критиките, насочени към висшето образование са практическите умения на студентите. В този смисъл успешното професионално развитие на студентите с сред целите на стартиралия проект "Студентски практики", финансиран по оперативна програма "Развитие на човешките ресурси 2007 - 2013 г.", в който университетът участва.
Над 500 са регистрираните студенти на Варненския свободен университет в рамките за първите два месеца на проекта. Близо 200 са работодателите потвърдили желанието си да предоставят стажантски места за студенти на ВСУ. Сред тях са адвокатски колегии, застрахователни асоциации и неправителствени организации, архитектурни бюра, IT-компании, Фестивалният и конгресен център във Варна, Пристанище Варна, общинските администрации в Пловдив и Разлог и др. За 125 от практиките вече са подписани договори и те са стартирали. Участниците в проекта са на мнение, че придобитият опит ще бъде възможност за успешен старт на професионалната им кариера.

Сред другите критики, свързани с качеството на висшето образование и нивото на преподавателите и липсата на съвременни технологии в образователния процес. Варненският свободен университет работи по два проекта, именно в тази посока - проект за кариерно израстване на преподавателите, който е ангажимент, обвързан с политиката на висшето училище, една от най-високите акредитационни оценки в страната и ангажиментите към Европейската комисия, присъдила на ВСУ лого за човешки ресурси; и проект за развитие на електронни форми и дистанционно обучение.

Давам си сметка, че проектът за кариерно израстване е, колкото интересен, толкова и трудоемък, споделя проф. д-р Павел Павлов, заместник-ректор на ВСУ "Черноризец Храбър". Най-тежкото за един преподавател е да бъде в режим на обучение. Ние преподавателите, предпочитаме повече да говорим, отколкото да слушаме, но се надявам, че проектът ще завърши с резултат с практическа добавена стойност за университета.

В рамките на проекта ще бъдат разработени и проведени 8 курса, насочени към съвременните информационни технологии в областта на обучението като онлайн анкети и тестове, нови методи за презентиране, средства за финансов и икономически анализ, средства за групова работа, работа с мобилни приложения, интерактивни дъски и др. 12 са предвидените курсове по специализиран чужд език - 11 от тях по английски и един по руски език. Всеки от преподавателите ще може да избере курс в съответната научна област, в която работи. Предвидени са курсове по английски за архитекти, за строителни инженери, за аниматори, бизнес английски, английски в сферата на националната сигурност, политическите науки, правните науки, за дипломати, психолози, английски и руски език за академични цели и английски език в сферата на културното наследство. 253 преподаватели на Варненския свободен университет ще бъдат включени в проекта на обща стойност над 120 000 лева.

В резултат на проекта "Развитие на електронни форми и дистанционно обучение във Варненски свободен университет ще бъдат въведени стандарти за дистанционно обучение. Заедно с това ще бъдат обновени платформите за дистанционно и електронно обучение и ще се въведе модерна система за видеоконферентна връзка между преподаватели и студенти. Част от дейностите по проекта е разработката на електронни учебни помагала и изграждането на дигитално хранилище за електронни учебни ресурси.

С този проект ще докажем, че именно взаимодействието между традиционните и дистанционните форми на обучение дава един добър път за развитие, отбеляза координаторът на проекта проф. д-р Теодора Бакърджиева. Според нея развитието на дистанционните форми е път за привличане на още студенти от чужбина, както и възможност за засилване на връзката студенти - преподаватели и във виртуалното пространство.

Ръководството на Варненския свободен университет споделя мнението, че с техническото и технологичното развитие, дистанционното електронно обучение е форма на бъдещето в обучението на студенти.



https://www.varna24.bg/novini/varna/VSU-raboti-za-reshavane-na-nai-aktualnite-problemi-na-vissheto-obrazovanie-450476
Copyright © Varna24.bg. Всички права запазени.