© | Варненката Мария Желева показa своите 13 уникални макета на възрожденски къщи в изложба, подредена в кулоарите на община Варна, по повод Националния празник - 3-ти март.Къщите са представителна извадка на българската възрожденска архитектура от всички краища на страната. Един от най-привлекателните макети е на Райковата къща от района на Трявна. За направата му са използвани само естествени материали - клонки на дървета, лозови пръчки и камъни.
Мария Желева е дипломиран историк, която през последните няколко години от живота си се е отдала на изкуството.
"Идеята ми е да представя типичната възрожденска къща, тъй като днешните сгради от които сме заобиколени ми се струват сухи и скучни."
Мария Желева: Възрожденските къщи са изкуство, което бавно изчезва
- Кога и как ви хрумна да изработвате макети на възрожденски къщи?
- Идеята ми хрумна съвсем случайно, без изобщо да съм предполагала, че мога да правя подобни неща. Исках да направя една типично възрожденска къща, тъй като днешните сгради, с които сме заобиколени, ми се струват сухи и скучни. Започнах с отпадъчни материали, които събирах от боклука - трески, найлон, хартия. Тогава ми се получи много добре. Реших да продължа и така вече две години се занимавам с това. - Колко къщи сте направили до сега?
- Имам 12 завършени, работя по 13-та, която е от района на Тетевен. - А ходите ли да събирате впечатления на място?
- Понякога - да, друг път намирам техни снимки в интернет. Част от къщите са архитектурни паметници, музеи, а понякога и къщи за гости. Обикновено търся контакт с местни хора или организации, които да ми помогнат с предварителната визуализация. Една от къщите, например, направих по една единствена снимка - тя е от западна България и вече не съществува. За мое огромно съжаление, повечето стари български къщи от този район вече са изчезнали. - Казвате, че не сте учили архитектура. С какво се занимавате?
- Учила съм българска история, но никога не съм работила в тази област. Занимавала съм се с търговия, но в един момент реших да продължа с проектите си, да развивам себе си именно в тази посока. Надявам се, че в бъдеще ще мога да изкарвам прехраната си с таланта, който притежавам. Приятелите ми ме подкрепят. В началото майка ми подходи скептично, но след това къщите започнаха много да й харесват. Няма и как да не ги харесва, тъй като сами по себе си те са произведение на изкуството.
- Какво послание се опитвате да предадете на хората чрез къщите си?
- Нека всички българи пазят историческото наследство на страната ни. Огромна част от вината за това, че българските възрожденски къщи умират, е на държавата.
- А на какъв принцип избирате къщите? Какво трябва да ви грабне, за да пресъздадете архитектурата?
- Това е много относително. В началото търсих такива, които просто ми харесват. След това реших, че искам да направя по една къща от всеки край на България. Обикновено, когато вляза в някой град, търся тази къща, която е най- разчупена, която грабва вниманието ми от пръв поглед.
- А планирате ли да правите друг тип архитектура?
- Не,това е, което ме вълнува. Българската възрожденска къща е живописна, интересна, разчупена, от естествени материали, което е много важно за мен.
- Колко време отнема "построяването на една такава къща?
- За най-малките от тях ми е необходим минимум един месец. Понякога ми отнема повече от 5-6 месеца.
- А откъде намирате материалите?
- Търся материалите си сред природата. Обикновено това са клони на дървета, лозови пръчки. Използвам също и камъни, които оформям с тесла.
- Коя е най- трудната за изпълнение къща?
- Всяка къща има специфични особености, които правят нейното изготвяне трудно. При Райковата къща, например, има издаден дюкян, изготвянето на който ми отне един цял ден.
- Мечтаете ли след време да живеете именно в такава къща?
- Да, от малка имам мечта - да притежавам именно такава къща. Смея да твърдя, че сега имам цели 13, но умалени. |