© | Необходимостта от законодателни промени в подкрепа на приемното родителство беше обсъдена на дискусия във Варна, организирана от дамските структури на ГЕРБ в районите "Аспарухово" и "Владислав Варненчик". Форумът се проведе по инициатива на Марица Гърдева, общинския съветник от групата на ГЕРБ в местния парламент. Участие взеха приемни майка от Варна и Аксаково, както и Анна Конукова, ръководител на отдела за закрила на детето към дирекция "Социално подпомагане" в морската столица. Сред присъстващите бе и Калина Иванова, зам.-кмет на район "Аспарухово", който бе домакин на срещата. "Към момента във варненския регистър има 129 семейства, одобрени за приемни родители. Десетина от тях са подали молба за заличаване от регистъра поради лични причини от различен характер, свързани с невъзможност да извършват услугата. Общо 106 деца са настанени при приемни семейства, като 80% от тях са до 3-годишна възраст", коментира Анна Конукова.
Тя разясни, че всички кандидати за приемни родители се оценяват по редица критерии и на базата на техния профил се взема решение за децата, които да им бъдат поверени.
Майките настояха за законодателни промени, така че сами да избират договора, по силата на който да бъдат наети. По настоящия регламент те подписват граждански договор, който според мнозина е неизгоден, защото често децата изискват денонощни грижи и приемните майки не могат да си позволят да работят. Това е възможно само в случаите, когато децата са по-големи и нямат увреждания, поясниха родителите. Те поставиха и проблемите, с които се сблъскват отглеждащите недоносени бебета.
"За тях се изискват ежемесечни медицински консултации при различни специалисти, а много от педиатрите са затруднени да дават толкова много направления", отчетоха приемните майки. Те настояха да се обмисли възможността за диференцирано заплащане на труда им в зависимост от здравословното и психологическо състояние на децата.
"Еднократната помощ, която се полага, да се изплаща още при настаняването на детето, а не месец по-късно, както е в момента, тъй като приемните родители посрещат първоначалните разходи за своя сметка", обясниха майките. Те поискаха да се намери законодателно решение и на проблема с бебетата, които нямат единен граждански номер, защото са родени в чужбина, а процедурите по оформянето на съответните документи отнемат месеци.
Като общински съветник Марица Гърдева се ангажира с постъпилите предложения да бъдат запознати народните представители от ГЕРБ, за да се даде ход на необходимите законодателни инициативи. Тя изтъкна, че благодарение на усилията на кмета Иван Портних проблемът с недостига на места в градините е намерил своето решение във Варна, което също облекчава приемните семейства и социализацията на децата. Гърдева посочи и необходимостта от комплексен подход, който да гарантира на майките непрекъснатата подкрепа както от страна на социалните работници, така и на психолози.
Във фокуса на разговорите бе и емоционалното обвързване на приемните майки с децата и трудната раздяла с тях, когато те трябва да се върнат при истинското си семейство или да бъдат осиновени. Координаторът за Варна на Националната асоциация за приемна грижа Николета Найденова сподели, че е една от първите приемни майки в морската столица. През последните 10 години тя е дарила с много внимание и любов общо 6 деца.
В навечерието на 8 март - Международния ден на жената, представителките на ЖГЕРБ в "Аспарухово" и "Владиславово" организираха и своеобразен празник за приемните майки, като ги почерпиха с домашно приготвени сладкиши. |