© | След съботния Фермерски пазар почитателите на българските традиции имат шанс да се докоснат и до автентичния дух на българския Североизток. Неделният Етно пазар всяка седмица ще среща жителите и гостите на морската столица с народните занаяти, специфичните храни и рецепти, етнографията и фолклора на общините от региона на Варна, Добрич, Силистра и Шумен. Посетителите ще могат да видят и да си купят изделия, изработени на ръка от автентични тъкани - текстил и плетиво, които българката е изработвала за домашна употреба през вековете. Майстори-занаятчии ще демонстрират в импровизирани работилнички как нашите баби са правели черги, килими и нетъкан текстил - плъсти, как парче дърво се превръща в изящна картина или сувенир, как се изработват цървули и калпаци или се "гравират" кожени изделия. Гостите на търговския център ще се докоснат до уникати от керамика, дърворезба, иконопис, кожарство и други стари занаяти, а местни производители ще им предлагат да дегустират традиционни за българската кухня продукти и храни - краве, овче и биволско кисело мляко, суджук и още ред деликатеси от кухнята на региона. Живи етнографски кътове ще представят богатството и разнообразието на традиционната култура на Североизточна България. Атмосферата ще се допълва от стари предмети от бита и покъщнината на българите в миналото и фолклорна програма, представяща автентични народни песни, танци и обичаи от съответния етнографски регион. Общините също ще се включат в неделния Етно пазар с презентация на културно-историческите, природните и туристическите забележителности, които могат да бъдат видени на тяхната територия.
В премиерното издание на неделния Етно пазар - на 17 май 2015 г., гостите ще се уверят на място в уменията на дърворезбари, кожари и тъкачи, които ще пренесат своите работилнички на Пазара на Мол Варна и ще изработват своите изделия пред очите им. Занаятчиите ще предлагат български шевици, съдове от глина, керамика и ковано желязо, тъкан и нетъкан текстил, творби от кожа и дърворезба, "ваяшки" накити от региона на Аврен, вълчидолски цървули и калпаци и дори уникални гайди - копие на живи ярета. Посетителите ще могат да опитат и да напазаруват за трапезата вкъщи биволски млечни и месни деликатеси, кози продукти, тахан халва и мед, домашно вино, конфитюри, сладка, плодови сокове, нектари и сладки лакомства по местни рецепти. За градуса на настроението ще се погрижат самодейците от читалищата във Вълчи дол и в добричкия квартал "Рилци", а символичен домакин на първия Етно пазар ще бъде община Добрич.
Часовникът, който ще завърти времето назад и ще ни пренесе в селца и махали, където опазените стари традиции са част от ежедневието на хората и до днес, започва да тиктака на 17 май, а мястото, откъдето ще тръгне машината на времето, е Пазарът на Мол Варна. |