Много е трудно на фона на демографските процеси, които неминуемо ще доведат до увеличаване на пенсионната възраст, законодателно да наложим това. Заедно с организациите на хората от третата възраст, ние правим промени в законодателството, с които стимулираме удължаването на участието в трудовия живот на тези хора. Това каза министърът на труда и социалната политика Емилия Масларова при представянето на доклад относно провежданата от Министерство на труда и социалната политика последователна политика спрямо възрастните хора в Пловдив. Масларова открои редица програми на МТСП за осигуряване на заетост на възрастните хора, както и мерки за стимулиране на работодателите да наемат такива хора. В страната ни има 2 млн. 230 хил. пенсионери. С демографските процеси, които протичат в страната ни, през 2050 година те ще представляват близо 35 % от населението.
Масларова отчете като положителна тенденция намаляването на рискът от бедност през последните години. През 2007 година в България рискът от бедност при възрастните над 65 години е 17,7%. Той е по-висок от средния риск за бедност в страната, който е 14,1%. В сравнение с 2006 година този риск от бедност намалява, макар и с 0,3%.
Според министъра все още българите не могат да използват добре пазарните механизми, които предоставя собствеността. „Голяма част от хората над 45 години и над 75 години имат собственост. В България над 90 % от българските семейства имат собствено жилище. Над 25% от хората над 70 години имат допълнително жилище от типа на вила, нещо, което в другите страни го няма", заяви Масларова. По думите й - тази собственост не е източник на допълнителни доходи за хората на тази възраст.
Министърът на труда отчете, че в сравнение с 2000 г. брутният коефициент на заместване на минималните доходи се увеличи и стига до 23,1% през 2007 г. Средната пенсия се увеличи повече от два пъти, а от три години минималната пенсия в страната се увеличи с 65%. Средната пенсия към октомври тази година се увеличи със 75,2% , а социалната пенсия се увеличи с 40,2%. „В България традиционно се дава и една парична сума за Коледа и Нова година. При така наречените коледни добавки, които ще бъдат дадени тази година, съпоставени с 2000 година ръстът е шест пъти", каза още министър Масрарова. Тя посочи и някои от мерките, въведени за повишаване на събираемостта на осигурителните вноски.
„Само за три години осигурителните вноски намаляха с 9%. Това е сериозно намаление и даване на възможност за излизане на светло на така наречената сива икономика. Само за една година средният брой на осигурените лица се увеличи с близо 6,5%, а на приходите от осигурителни вноски близо 8%", каза още министърът на труда и социалната политика.
Източник: агенция "Фокус" |