© Varna24.bg |
За седма поредна година Археологическият музей във Варна организира занимания за децата в различни области на археологията.
Варненската учебна експозиция, известна в публичното пространство с името "Учебен музей" е първата създадена в страната в средата на 80-те години на ХХв. Намира се на приземния етаж на Археологическия музей. Разполага с две зали и двор. Основатели на Учебния музей са варненските археолози и музейни уредници Димитър Димитров и Иван Иванов. Целта, която си поставят е да направят достъпна и привлекателна за децата музейната експозиция, провокират по-голям интерес към историята и археологията. От 1989 г. уредник на Учебния музей е Лиляна Липчева. Създадената експозиция разглежда живота на хората през праисторическата епоха, бита на славяните и прабългарите. Показани са три типа жилища (праисторическо, славянска полуземлянка и прабългарска юрта), сечива и оръжие от различни епохи, вертикален тъкачен стан, хромел, ръчно грънчарско колело...
В Учебния музей липсва традиционната дистанция между посетител и експонати. Гостите му - малки и големи, имат пряк достъп до тях. Всички предмети са копия на оригинални образци и могат да се ползват. Музейните занятия в програмата това лято съчетават играта с научната информация. Предвиждат се и демонстрации на различни дейности през различните епохи от историята ни. Децата рисуват, правят глинени фигури, украсяват съдове, пишат на восъчни таблички, играят на археолози.
Източник: БНР |