Обжалвайте, ако са свалили номерата на колата ви заради изтекла книжка!
Автор: Екип Varna24.bg 13:17 / 27.11.2017Коментари ()2707
©
Правоспособността за управление на моторно превозно средство /МПС/ не се отнема с изтичането на валидността на свидетелството за управление на МПС. Така наречената "книжка" е документ, който удостоверява придобитата правоспособност за управление на МПС. Но след изтичането на срока му на валидност правоспособността не се отнема, а следва в сроковете по Закона за българските документи за самоличност водачът да поиска издаването на ново свидетелство. 

Това каза състав на Русенския административен съд в решението си от 20 юни т.г. по дело 141/2017 година, с което водач на автомобил е обжалвал принудителното сваляне на регистрационните табели на колата си именно на това основание - че свидетелството му за правоуправление е било с изтекъл срок за валидност.

Новата мярка за превенция в Закона за движение по пътищата - прекратяване регистрацията на автомобилите, управлявани от подпити или неправоспособни водачи за срок от 6 месеца до 1 година, бе въведена с цел да се ограничи възможността опасни шофьори да подлагат на риск не само собствения си живот, но и тези на всички останали участници в движението.

Полицията обаче прие, че може да смъква табелите и при изтекъл срок на свидетелствата за правоуправление. И взе масово да налага тази принудителна административна мярка и на такива водачи - приравнявайки ги на неправоспособни.

На всичкото отгоре и съдилищата в страната изпаднаха в противоречие по въпроса. Факт е, че в различни съдебни райони съставите преценяват изтеклия срок на свидетелството по различен начин - част от тях отхвърлят жалбите на санкционираните собственици на МПС, а други - отменят заповедите за смъкването на табелите им. В РАС-Русе обаче очевидно становището е ясно: правоспособност се придобива при определени условия и не се губи автоматично с изтичането на срока на документа за нея.

"За да е съставомерно деянието по чл.150 от ЗДвП, водачът на МПС следва да е неправоспособен - никога да не е придобивал правоспособност за съответната категория МПС или да е загубил правоспособността си - да не отговаря на условията за придобиване на правоспособност или да му е отнета по административен или съдебен ред. Целта на законодателната промяна, извършена с новоприетата разпоредба на чл.171, т.2а от ЗДвП, е не налагане на ПАМ на лице, което е с невалидно СУМПС поради пропускане на срока за издаване на ново такова, защото тогава и текстът на нормата щеше да звучи по същия начин, а налагане на ПАМ на собственик, който управлява моторно превозно средство, без да притежава съответното свидетелство за управление", казва съдът.

Освен това става ясно и друго: че всички заповеди за налагане на тези принудителни мерки, издадени в периода януари-юни 2017 година, могат да бъдат атакувани и на друго основание: нищожност поради липса на компетентност на органа, който ги е издал. По делото, за което става дума, е установено, че заповедта на директора на ОД на МВР, с която той е оправомощил определени длъжностни лица, включително началника на сектор "Пътна полиция" в Русе, да прилагат тези принудителни мерки, е издадена с дата 06.06.2017 година. 

А промените в закона влязоха и в сила още в края на януари, оттогава и тече масовото "смъкване на табели" по новите текстове в ЗДвП. Точно по тази причина в случая заповедта за прекратяване на регистрацията на автомобила /издадена през април 2017 г./, е обявена за нищожна - като издадена при липса на материална компетентност на органа. Решението на Русенския административен съд все пак не е окончателно и подлежи на обжалване пред ВАС.




Още по темата: общо новини по темата: 5
22.12.2021 »
07.12.2017 »
05.12.2017 »
06.11.2017 »
28.09.2017 »
https://www.varna24.bg/novini/Bylgaria/Obzhalvaite-ako-sa-svalili-nomerata-na-kolata-vi-zaradi-iztekla-knizhka-760860
Copyright © Varna24.bg. Всички права запазени.