Близки на хора с увреждания към социалния министър във Варна: На кравата Пенка й се реши проблемът, нашият се точи с години
Автор: Пламена Николова 16:43 / 14.06.2018Коментари ()13243
На кравата Пенка й се реши проблемът за седмица, а ние чакаме с години да се решат проблемите на хората с увреждания и техните близки. Това заявиха във Варна родители на деца с увреждания, които от понеделник са на палатков лагер пред Община Варна, при среща с министъра на труда и социалната политика Бисер Петков, предаде репортер на Varna24.bg.

"Разбрах от кмета, че тук са развити доста услуги с общинско финансиране за деца с увреждания. Аз водя редовно разговори с майките от лагера в София. Омбудсманът Мая Манолова внесе в началото на седмицата проектозакона за личната помощ и ние се ангажирахме да пресметнем колко ще струва финансирането на тази лична помощ.  Знаете, че от 2017 г. се регламентира помощ за семействата на деца с увреждания, която получават около 26 000 деца. Остана нерешен проблемът с децата, навършили пълнолетие. Защото тогава подкрепата от държавата спада. Но аз искам да чуя от вас, доколко този проектозакон ще реши проблемите ви. В България близо 500 000 са хората с увреждания, а тук се предлага решение за хората, които имат нужда от чужда помощ, които по данни на НОИ са около 80 000, на възраст над 16 години, които имат отпусната пенсия и добавки за чужда помощ. Тези хора ще имат право да кандидатстват за лична помощ и на база оценка на потребностите такава лична помощ ще може да бъде назначена до 330 часа месечно. Считате ли, че това е нещото, което ще реши проблемите ви? Ние от февруари работим по подготовка на Закон за хората с увреждания. Дойдох при вас да чуя от извора какво искате и подкрепяте и какво държавата може да направи?", каза министър Петков. 

"С този закон със сигурност няма да се решат проблемите ни, защото трябва изцяло нова философия в сектора увреждания. В момента вместо системата да ни подкрепя, ние обслужваме системата. Роди ли се човек с увреждания или придобие ли такова, ние постоянно се молим за някаква помощ. Това изхабява и уморява. Моят син е на 20 години, аз като чуя, че трябва да ходя за лекарства, и се плаша. Това е за цял живот, не е моментно състояние. Искаме индивидуална оценка на потребностите на всеки човек с увреждания. Тези 900 лв., които се дадох, са на калпак. Полага ти се количка, от която нямаш нужда, или рехабилитация, от която нямаш нужда. Искаме да се установи всеки от каква помощ има нужда, за да продължи да бъде част от това общество. Децата да ходят на училище, възрастните да работят и плащат данъци. Имаме крещяща нужда от някаква стъпка, защото хората с най-тежки увреждания са оставени да вегетират. Това е геноцид. Всяка майка която гледа човек с увреждания иска да работи, но не може. Тя остава с детето си с 220 лв. И всяко кандидатстване за асистентска програма е уморително. Обучават ни хора, които не са виждали човек с увреждания. Дават ни работно облекло, за да гледаме децата си ", сподели Дияна Димитрова, майка на дете с увреждания. 

"Принудена бях да стана юрист, за да се преборя със системата, защото войната е огромна. Защо едни и същи закони на територията на малка България във всеки регион се тълкува различно? Местната власт трябва да ни обслужва. Ние мислим за майките в малките селца, които са изоставени напълно. Как може да има квотен принцип на разпределяне на програми? На Кравата Пенка се реши проблемът за една седмица, а ние години наред обясняваме едно и също нещо и няма кой да ни чуе. Искаме пълна реформа в системата, социалният работник да дойде да види на място всеки човек с увреждания. Не искаме чиновници да ни обучават от трибуната как да си гледаме децата, чудим се да се смеем ли, да плачем ли", споделиха други родители. 

Вижте във видеото какво още споделиха близките с министъра!



https://www.varna24.bg/novini/varna/Blizki-na-hora-s-uvrezhdaniya-kum-socialniya-ministur-vuv-Varna-Na-kravata-Penka-i-se-reshi-problemut-nashiyat-se-tochi-s-godini-796851
Copyright © Varna24.bg. Всички права запазени.