Построената в чест на 1300 години България Глиган чешма, на която е кръстена и заобикалящата я гориста местност, утвърдила се като предпочитана пикник и офроуд дестинация, бе пресъхнала от доста време. Същото се отнасяше и за намиращата се в непосредствена близост Гечова чешма, чийто чучур е с формата на глиганска глава. Посетителите на живописната местност отново могат да утоляват жаждата си с прясна вода от земните недра и да си спомнят с благодарност за родолюбци като Стоян Жечев, изградил чешмата в памет на своя брат и бетонния кръст, който се извисява над Девненската низина.
От чешмата в местността Ловката, която се намира до каменния мост, разделящ общините Девня и Провадия, вода тече още от антични времена. За това свидетелства глиненият водопровод, който отвежда живителната течност до чучура, разказаха специалистите, които преди дни отново свързаха античното съоръжение с подпочвената водна жилка, като за целта изградиха и подпорна стена.
Известната като Демир-Иванчовата чешма е най-старата в "Повеляново" и се намира на ул. "Старият бряст" - една от най-натоварените транспортни артерии в квартала. В горещите летни месеци шофьори на коли и камиони отново ще могат да утоляват жаждата си на крайпътната чешма.
Девненската низина, в която се намират най-големите карстови извори в България, е известна и с две лековити чешми. Водата на Горчивата чешма, например, лекува очни заболявания, а на Кара бунар - камъни в бъбреците.