© Varna24.bg | | 66 процента от туристите, които идват във Варна, предпочитат да отсядат в хотели с екологична ориентация. Това показва проучване на експерти от Варненска туристическа камара.Изследването е направено на базата на данни от туристическия инфоцентър в морската столица и посетителския център в природен парк "Златни пясъци". Според проведената анкета положителното отношение към зелените хотели е най-силно изразено сред туристите от Франция и Германия. Обекти, в чиято политика е заложено опазването на природата, се предпочитат най-вече от летовниците с високи доходи, висше образование и пенсионерите, отговарят запитаните. 30 на сто от анкетираните посочват, че търсят отличителни знаци или табели, че конкретен туристически обект има принадлежност към екоорганизация или е зелен. 75,6% от туристите предпочитат да ползват и екологичен транспорт. Гостите на Варна, които са от чужбина, искат в хотелите да има материали и дипляни за местната природа, както и информация за екологичното поведение на туристите - опазване на защитени видове и отбягване на сувенири, изработени от материали от дивата природа, сочат данните от изследването.
56 на сто от участниците в анкетата посочват като най-важно за зелените хотели енергоспестяването, 12,2% - редукция на ползването на вода, а 31,7 процента смятат, че най-важен е контролът върху отпадъците.
Концепцията за зелени хотели обаче се приема частично от местните браншовици. Много малко от обектите ползват водоспестяващи системи и компоненти - кранчета с фотоклетки, душове с ниско налягане, водоспестяващи аератори и др. 85,5% от варненските хотели използват енергоспестяващо осветление и климатизация.
Според експертите, ориетирането на бранша към зелена политика е по-скъпа инвестиция, която обаче ще се възвърне многократно. "Милиони туристи са с екологична ориентация и са готови да платят повече за екопочивка. Варна обаче залага на стандартни туристически продукти за масово потребление", посочи за "Позвънете" Стоян Маринов от Варненска туристическа камара. По думите му, трябва да се сменят приоритетите на туристическа индустрия, вместо да се предлагат евтини пакети на почиващите, които ядат и пият на корем и после след тях трябва да "се чисти".
Маринов посочи, че екотуризъм може да се развива и в зони от "Натура 2000". Все още съществуващи неясноти за ограниченията в тях обаче пречели. "Не се знае какво е разрешено и забранено в тези зони и браншовиците не знаят какво могат да правят", посочи Маринов.
Източник: в. "Позвънете новини" |