Поспаднал е и високият тон на диалога между фирмите инвеститори и природозащитните организации. Например в парка "Митцубиши" има монтирани два радара за наблюдение на полета на птиците, което е за първи път в Европа. "За миналата година има убит един корморан и няколко врабчета, а колко птици се убиват по пътищата", пита кметът на Община Каварна Цонко Цонев. Според него има добри взаимоотношения и между собствениците на земя и собствениците на ветропаркове, които образуват дори сдружения или акционерни дружества.
Цонев изчислява годишно приходите за общината от ветропарковете на около 700 000 лв. С такива средства наскоро купихме рентген, добавя той.
Защо Каварна стана оазис за ветроенергийните паркове? Според него в района на Каварна отдавна са правени проучвания на вятъра. Той трябва да има постоянна скорост 6 метра/секунда, за да е изгодна инвестицията. "Като община ние не стопирахме тези инвестиции, т.е. това, което зависеше от Общинския съвет, е било вземано като решение. Централната власт също не е създавала особени проблеми, но въпреки това Каварна е един от малкото примери у нас на наситеност с ветропаркове", добави Цонев.
Източник: в. "Народно дело"