Презентация за целите и задачите на проекта изнесе Хари Касабов, управител на "Медиа бокс" ЕООД, което отговаря за публичността на начинанието. От нея стана ясно, че общата стойност на проекта е 101 657,53 лева, които се осигуряват на 100% от Оперативна програма "Административен капацитет" на ЕС. Продължителността на проекта е 12 месеца. През това време 107 общински служители трябва да повишат своите знания и умения, за да изпълняват още по-ефективно и качествено задълженията си. Всъщност някои от сегашните служители ще участват в по 2 или 3 обучения, откъдето идва и числото 107.
Пет са основните дейности по проекта - Организация и управление на проекта; Обучения, проведени от Института по публична администрация; Обучения по ключови компетентности; Обучение по английски език; Дейности по информация и публичност.
Общата цел на проектното предложение кореспондира с целта на процедурата за "Повишаване на квалификацията на служителите в администрацията на общинско, областно и централно ниво чрез обучение в страната". Целта на всяко общинско ръководство е правилно и рационално управление на общинските средства и ресурс. Това е възможно единствено чрез добре подготвени общински кадри.
Целевата група на проекта са служителите в общинската администрация, включваща кметовете на кметства и кметския наместник. Община Бяла има 6 населени места. Общинска администрация се състои от 56 служители, обособени в 5 дирекции. Ежедневната работа изисква справяне със сложни ситуации.
Основната дейност на общинска администрация е свързана с обслужването на гражданите и бизнеса. От съществено значение е подобряване качеството на професионалните умения и придобиване на нови такива, повишаване ефикасността на трудовото изпълнение ще доведе до подобряване на административното обслужване, постигане целите на общинското ръководство за умело и ефективно управление на община Бяла.
Постигане целите на организацията е възможно с постигане целите на всяко едно структурно звено, а неговите цели с постигане целите на всеки един служител. Това е пряко свързано с личната ефективност на всеки служител, организацията на личното му работно време. Зависимостта е ясно осъзната от ръководството на общината и счита за необходимо усъвършенстване на организационните уменията на служителите.
Статистическите данни, показват и обясняват затрудненията на ефективната комуникация, при обслужването на гражданите. Общинските служители ежедневно се сблъскват с трудностите за обслужване на неграмотно и съпроводено с други специфични особености население. Служителите изпитват необходимост от придобиването на знания за работа в хора със специфични потребности, знания подпомагащи по-ефективната комуникация и социалните отношения.
Съвременната глобализация и новото положение на България като член на Европейския съюз налагат необходимостта от добро познаване на английския език поради масовото му използване в комуникацията. Това ще помогне на служителите да водят кореспонденция, да изготвят документи и др.
Средствата, които общината ежегодно заделя за обучение на служителите си, е в размер на 200 лв., което е крайно недостатъчно за повишаване на капацитета на служителите. Затова управата защити пред ОПАК настоящия проект.