Ина Манчева, Директор на Ботаническата градина: Страдаме от липса на експозиционна площ
- Госпожо Манчева, какво значение има обявяването на Ботаническата градина за защитена местност?
- Защитената местност Ботаническа градина е обявена според Закона за защитените територии за хармонично съжителстване между човека и природата, което само по себе е много показателно, че човекът в своята дейност може не само да руши, но и да помага за развитието и обогатяването на биоразнообразието на определена територия, каквато е Ботаническата градина. Това не е резерват. Има съществена разлика, те са с различна категория на защита. В този смисъл една от основните ни задачи е да съхраняваме като природна даденост това, което е на тази територия, и от друга страна, да обогатяваме биоразнообразието.
- На какъв етап е новата оранжерия? С какво ще допринесе за опазване на видовете в защитената местност?
- В момента се извършват основните дейности по поставянето на леката постройка. Целта ни е да съхраним кактусите и сукулентите, които вече са на доста сериозна възраст и ежегодното пренасяне за експониране на открито им се отразява доста неблагоприятно. В оранжерията ще ситуираме една постоянна експозиция от едроразмерни кактуси, но имаме амбицията там да организираме и експозиции на открито, защото това представлява интерес за посетителите. Най-възрастните екземпляри ще бъдат постоянна експозиция в новата оранжерия при подходящите условия.
- Това ще се случи ли тази пролет?
- Не мога да твърдя със сигурност, тъй като нещата не са в наши ръце. Фирмата изпълнител, определена за монтирането и изграждането, работи интензивно. По мое мнение няма да може да се ситуира постоянната експозиция в оранжерията, защото след техническото завършване на постройката предстои едно сериозно оформление по ландшафта вътре, около 800 квадратни метра, което никак не е малко. В момента страдаме от липса на експозиционна площ и място, където да съхраняваме нашата кактусова колекция.
- Споровете между Ботаническата градина и Двореца пречат ли на дейността ви като защитена местност?
- Донякъде - да, защото малко се разминават визиите и отношението ни към растителността на тази територия. Естествено, за културното ведомство най-важното е да бъде съхранен обектът в неговата архитектурно-историческа автентичност, а за нас - растителността. Понякога двете неща влизат в противоречие. За моя радост напоследък тези спорове и недоразумения са все по-малко и се надявам да бъдат прекратени за в бъдеще. Очаквам да стигнем до логичен консенсус по отношение на стопанисваната територия и в двата аспекта - като паметник на архитектурата и място, където е експонирана една колекция от интересни и редки растения, запознаването с които повишава и обогатява екологичната култура на хората.
- С какво очарова в този период на годината Ботаническата градина?
- Нещата, които могат да се видят на открито, не радват толкова окото. Най-интересните и впечатляващи видове са в оранжериите, които са недостъпни за посетителите. В момента обилно цъфтят бромелиите, орхидеите с екзотични цветове. Част от амбициите са тези тропични и субтропични видове да бъдат експонирани в новата по-голяма оранжерия.
Източник: в. "Народно дело"