Макетът на Марцианопол показва древния град с крепостната стена и разположението на кулите по нея. В центъра му е показано мястото, където се намира античната сграда с мозайките. В североизточния ъгъл на крепостта е разположен амфитеатърът. Според информацията, съхранена в музея, това е първият проучен и доказан античен амфитеатър на територията на България. На него са се провеждали гладиаторски борби пред около 3500 зрители.
Макетът на античната сграда с мозайките разкрива едни от най-качествените образци на римското мозаечно изкуство. "Той дава една добра представа как е изглеждал този богат, бих казал, аристократичен дом от римския град. Къщата е разположена на площ от около 1400 квадратни метра с голям вътрешен двор", разказа директорът на Музея на мозайките Иван Сутев.
Част от стените на макета остават отворени, за да се видят уникалните мозайки, една от които е символът на Девня - изображението на Горгона-Медуза. Съхранената мозайка е включена в основната експозиция на музея.
"Основната цел на тези макети е всеки един редови посетител да може по-добре да си представи как са изглеждали тези обекти. В действителност това подобрява качеството на туристическия продукт и повишава интереса към музея", допълни Иван Сутев.
Осoбено впечатляващ е и моделът на римска колесница, която предвождаше шествието на античния фестивал "Марцианопол - животът в древния град", който събира в Девня ценителите на древната история и култура.