"Имаме 8 на сто спад на туристите на Калиакра, но в същото време отбелязваме ръст на неорганизираните туристи. Това лято те бяха повече. Много важно за туристическия бранш е плажовете да се отдават на концесия. Това през изминалия сезон не се случи с някои атрактивни плажни ивици, тъй като исканите цени бяха прекалено високи. Плажът на Болата например, към който има огромен интерес, продължава да е с неизяснен статут. Нядявам се министър Плевнелиев да се намеси, защото без плажове не може да има туризъм", категоричен е кметът.
Според него община Каварна ще изпрати добра година, въпреки тежката обстановка, свързана с кризата. "Изминалата година бе добра за земеделието. Земеделците закупиха доста нова техника, смело мога да кажа, че именно земеделието ще се окаже локомотивът на общината тази година, а не туризмът. По своя инициатива големите земеделски производители подкрепиха волейболния клуб, само от дарения са събрали повече от 100 000 лева. На подобен бюджет досега волейболистите не са се радвали", коментира Цонев.
Градоначалникът допълни, че предстои финализирането на ветропарк с мощност 18 мегавата на гръцката фирма "Терна". Плюс за града е и почти пълната газификация - на синьо гориво са всички училища, болници, общински и държавни учреждения, както и 90 на сто от жилищните сгради. Сред чаканите нови придобивки е супермодерният дигитален рентген "Сименс", който ще бъде открит в общинската болница официално на 16 ноември . Той е произведен от гръцката фирма AES и е на стойност 340 000 лв. без ДДС.
"Може на някого да прозвучи странно, но община Каварна е на крачка от Рая. Имаме си находища от минерална вода, локални газови находища, имаме си хубав чернозем, имаме си и море, нямаме промишлени замърсители, ползваме алтернативни източници на енергия. Само планина си нямаме, това ни е кусурът...", заключава кметът Цонев.
Източник: в. "Черно Море"