Още на 8 август м.г. в завода е извършена контролна проверка, при която е взета водна проба от поток дренажни води преди заустването им в река Девня. При емисионна норма от 250 мг/дм3 (милиграма на кубичен дециметър) е установено съдържание на 265 мг/дм3.
Направена е препоръка за изграждане на нови мониторингови пунктове на входа на потока, непосредствено преди площадката на завода. Резултатите от взетата оттам водна проба показват още по-високи стойности по показателя "сулфати" - 835 мг/дм3, което означава, че изхвърлените от "Девня цимент" дренажни води променят и органолептичните характеристи на речната вода, а това оказва пагубно въздействие върху екосистемите.
В доклада на РИОСВ-Варна е записано, че към 30.09.2017 в р. Девня са заустени 130 920 м3 дренажни води с наднормено съдържание на сулфати. Става ясно, че заводът системно замърсява реката по този показател, поради което от дружеството са възложили специализирано проучване по въпроса на проф. д-р Алексей Бендерев - ръководител секция "Хидрология" към геологическия институт на БАН. Становището на учения не е огласено в доклада на екоинспекцията, но такова очевидно има, защото на негова база са предприети действия за актуализиране на комплексното разрешително на "Девня цимент".
Повечето сулфати са разтворими във вода с изключение на калциевия, стронциевия, бариевия и оловния сулфат. От РИОСВ-Варна не уточняват какъв е видът на сулфатите, с които "Девня цимент" замърсява реката.