По Черноморието ни има 25 плажа, до които няма свободен достъп, тъй като са обградени от частни земи, върху които най-често са построени хотели и хотелски комплекси, обясни заместник-министър Захариева. Когато държавата е реституирала къмпинги и курортни комплекси не се е погрижила за това да осигури достъп до собствения си имот. Тази липса на политика ще коства пари на българския донъкоплатец. Първо сме реституирали и приватизирали, сега ще трябва да отчуждаваме частните земи за улици.
Стъпки в тази посока са вече направени за къмпинг Градина. Предстоят действия за осигуряването на достъп и до други плажове, сред които Русалка, къмпинг Ахелой и къмпинг Делфин.
В измененията на закона ще залегне зонирането на плажовете, както и връщането на дюните в територията им. "Независимо че за тях няма да се събира концесионно възнаграждение, поне ще бъде ясна отговорността и задължението за този, който трябва да ги съхрани и ще бъде ясно, че няма някак си между другото собствеността да се трансформира да стане частна и да се появят хотели върху нея", обясни зам.-министърът.
С промените в закона се обмисля да има достъп на външни хора до затворените плажове на хотелските комплекси, както и да се осигури безплатен достъп до чадъри и водно спасително обслужване на някои плажове. По думите на Захариева до края на ноември предложенията трябва да бъдат внесени за разглеждане в Министерския съвет.
Източник: Дарик