В Професионалната гимназия по селско стопанство "Земя", гр. Провадия се изграждат два образователни парка. Инициативата е на стойност 279 653 лв. и се осъществява в рамките на проект "Професионалното образование в ПГСС "Земя" - по-близо до бизнеса", финансиран по Оперативна програма "Развитие на човешките ресурси". Проектът цели осъвременяване на учебната база и учебните програми и привеждането им към изискванията на работодателите. Единият от парковете ще се нарича "Устойчиво управление на фермата" и има за цел да формира нови практически умения, свързани с широкото навлизане на информационните технологии в управлението на модерната ферма и прилагането на устойчиви екологични практики при отглеждането на растенията и животните, съобщават от Професионалната гимназия по селско стопанство "Земя". Предвидено е в образователния парк учениците да придобиват практически умения за работа със специализиран софтуер и за извършване на лабораторни изследвания на почвата, семената, продукцията, изчисляване на посеви и реколта, маркетинг на органична продукция и др.
Вторият образователен парк - "Съвременна диагностика и техническо обслужване на автотракторна техника" създава предпоставки за провеждане на модерно практическо обучение за учениците, обучаващи се по професиите "Монтьор на транспортна техника" и "Електромонтьор". В него ще бъдат създадени 5 работни поста, които ще спомагат за изграждане на ключовите практически умения, търсени от работодателите в сектора.
За целите на проекта ще бъде извършен ремонт на помещения в професионалната гимназия и ще бъде доставено съвременно оборудване за компютърна диагностика и техническо обслужване на автотракторна техника, ще бъде оборудвана нова компютърна лаборатория със специализиран софтуер за интегрирано управление на агробизнеса, ще се разработи електронна образователна платформа.
Проектът предвижда също актуализиране на училищните учебни планове и учебните програми за производствена практика, както и разработка на нови учебни програми по "Биоземеделие", "Агроекология", "Диагностика на агрегати и системи на автотракторна техника" в съответствие с изискванията на работодателите.
Ще се създадат също нови учебни програми за обучение по модули: "Информационни технологии за интегрирано управление на агробизнеса" и "Съвременни методи и средства за техническо обслужване и текущ ремонт на автотракторна техника", по които след това ще бъдат обучавани преподавателския състав и учениците за придобиване на новите практически умения. |