Според еколозите, инвеститорът, който е заявил, че ще изгражда овощна градина, разорава степите източно от каварненското село Българево.
"Просто премахва се целият почвен слой с всичките му растения, което е богатството на тази степ. Не става въпрос за обработваема земя, това никога не е било обработваема земя в този район. В смисъл местното население нарича тези места кайряци, т.е. места където почвеният слой е много плитък около 10-15 сантиметра и обикновено на такива места не вирее нищо друго освен тези тревисти видове", обяснява Даниел Митев - отговорник Природозащита в БДЗП.
Според местните обаче земята винаги е била земеделска и само до преди няколко месеца e била засята с пшеница и царевица.
И според инвеститора, статутът на терена е земеделска земя, който не е променен и ще остане такъв. "Преди да започна аз да се занимавам с овощни култури, това е било обикновени ниви, които са се засаждали ежегодно със зърнени култури, които са традиционни за тази част на България. След като ги взех под наем от собствениците, подготвих всички документи и кандидатствах за одобрение от ЕС по ЕП, мярка 121", обяснява Александър Драмалийски - инвеститор.
Проектът печели финансиране и 10% премия по Програмата за развитие на селските райони като проект, осъществяващ се на територия включена в НАТУРА 2000. Миналата година инвестиционното предложение за овощната градина е одобрено и от РИОСВ-Варна. Посочени са и дейностите, които ще бъдат изпълнявани.
"Първата и основна част е риголването, подготвянето на почвата. Риголването е дълбока оран на 1 метър дълбочина и по този начин мъртвият слой излиза отгоре, а плодородният слой излиза отдолу. При риголването обаче излизат доста големи камъни, които на ръка не могат да се изнесат и по тази причина се наложи извикването на по-едра техника", допълва инвеститорът.
Камъните ще бъдат използвани за укрепване на общински черен път, който минава през нивите. След сигнал подаден до Регионалната екоинспекция във Варна е извършена и проверка на място, която да установи има ли някакви нарушения.
През следващия месец трябва да бъдат доставени и фиданките за овощната градина. Ще бъдат засадени 156 декара праскови и нектарини и 187 декара кайсии. Дърветата ще се поливат капково от собствен сондаж. По указание на екоинспекцията ще бъде изградена и ограда. За местните пък проектът е начин на препитание.
Според кмета на Българево Георги Георгиев "това е една добра инвестиция в нашия район, като се има предвид масовата безработицата, която се шири".
Източник: btv