Наред с проблемите, с които ще се борим, имаме и с какво да се похвалим - от май до септември т.г. е налице десетократен скок на увеличение на обема на средствата на сключените договори по оперативните програми. От януари 2007 до май 2008 са сключени договори на стойност 94 млн. лв., а от май до края на септември те са нараснали на 948 млн. лв. Това заяви вицепремиерът Меглена Плугчиева на съвместна пресконференция с европейски депутати от комисията по бюджетен контрол, които бяха на посещение у нас. Делегацията беше ръководена от зам.председателя на комисията Нилс Лундгрен, а в състава й бяха включени още петима членове на ЕП, сред които българските евродепутати Маруся Любчева и Петя Ставрева. Евродепутатите посетиха проекти, финансирани по предприсъединителните програми на ЕС в община Белослав, област Варна, където е изграден общински проект за рекултивация на пътища, както и предприятие за преработка на риба и рибни продукти по САПАРД и модернизирано отделение към варненската болница „Св. Марина". В София делегацията се запозна с изпълнението на проекта за строителството на магистрала „Люлин". Целта на посещенията е да се придобият впечатления на място, да покажем не най-доброто, а реалната картина, посочи вицепремиерът Плугчиева.
Основните слабости, които присъстваха в България преди, вече са или преодолени, или са на път да бъдат преодолени, заяви евродепутатът и зам.-председател на комисията по бюджетен контрол в ЕП Богослав Либерацки. Той констатира, че административният капацитет вече е увеличен, а България не може да се разглежда като страна, която е с особено висока корупция. Това не е така, не и на правителствено ниво, и не считам, че сте в по-високата категория на рискови страни. Към момента не сме открили и едно загубено евро от България, добави евродепутатът. „Не се чувствайте членове от втора, трета и четвърта категория, това не е така", коментира Либерацки. Забелязахме ясна и силна воля в правителството нещата да тръгнат в правилна посока, мерките, които бяха предприети, са обещаващи, обобщи евродепутатът.
Евродепутатите от делегацията бяха единодушни, че е впечатляваща макроикономическата стабилност и икономическият растеж, а страната ни може да се превърне в Ирландия на ЕС след 15 г., ако продължи със същото темпо на развитие. Забелязваме с удовлетворение, че има промяна. Политиците на високо ниво, с които се срещнахме, ни убедиха, че се отделя сериозно внимание на проблемите, свързани с корупцията и съдебната система в България, каза Нилс Лундгрен, ръководител на делегацията на ЕП и зам.-председател на комисията по бюджетен контрол. По думите му има основание да се вярва, че проблемите от миналото, свързани със слабости в областта на правосъдието, бързо се преодоляват. Той препоръча договорите по проектите, финансирани по програмите на ЕС, да бъдат изготвяни по различен начин с възложителите, така че средствата, които се изплащат на частни фирми, да не изчезват в джобовете на частни лица, а да бъдат изразходвани за целта, за която са заделени.
Посещението в България даде ясно да се разбере, че правителството вече е извлякло поука и се е научило по какъв начин да се възползва от членството ви в ЕС, отбеляза от своя страна Богослав Либерацки.
Вицепремиерът Меглена Плугчиева допълни, че по време на срещите с делегацията от ЕП е бил коментиран докладът на ЕК, както и напредъка на страната ни в работата по оперативните програми. Отправих молба за допълнителна експертна помощ за България от страна на ЕК и изразих готовност да докладвам в ЕП пред комисията за регионално развитие в края на октомври или в удобно време за депутатите по изпълнение на нашите мерки за действие по трите предприсъединителни програми ФАР, ИСПА и САПАРД, каза Плугчиева. |